logo

Hiszpania: Kataloński parlament zatwierdził separatystyczny rząd

Piątek, 21 maja 2021 (15:05)
Aktualizacja: Piątek, 21 maja 2021 (15:11)

Parlament Katalonii zatwierdził podczas piątkowego głosowania nowy rząd Pere Aragonèsa.

Podczas debaty w izbie premier wspólnoty autonomicznej zapowiedział, że będzie wraz ze swoim gabinetem dążyć do odłączenia tego regionu od Hiszpanii i ogłoszenia niepodległości.

Piątkowe głosowanie stanowiło jedną z ostatnich możliwości utworzenia rządu w Katalonii bez konieczności rozpisywania kolejnych wyborów.

Choć w wyborach z 14 lutego separatystyczne ugrupowania: Republikańska Lewica Katalonii (ERC), do której należy Aragonès, a także Razem dla Katalonii (JxCat) i Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), zdobyły wspólnie większość mandatów, ale w trakcie negocjacji nad sformowaniem regionalnego rządu doszło do poważnych sporów.

Największy konflikt pojawił się pomiędzy ERC i JxCat, a władze tego drugiego ugrupowania podkreślały przed piątkowym głosowaniem, że poparcie udzielone gabinetowi Aragonèsa jest warunkowe.

Podczas debaty Aragonès kilkakrotnie podkreślał, że jego gabinet będzie pracował na rzecz urzeczywistnienia idei separatystycznych.

Aragonès po zatwierdzeniu swojego rządu przez izbę krzyknął: „Niech żyje wolna Katalonia!”.

Jednym z obecnych na piątkowej debacie był skazany w 2019 roku na 13 lat więzienia za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii były wicepremier tego regionu i aktualny szef ERC Oriol Junqueras. Wraz z nim na kary 9-13 lat pozbawienia wolności skazanych zostało innych ośmiu separatystycznych polityków.

Pere Aragonès od września 2020 roku pełnił tymczasowo funkcję szefa rządu Katalonii po decyzji Sądu Najwyższego Hiszpanii, który orzekł o zakazie sprawowania urzędów publicznych przez dotychczasowego premiera regionu Quima Torrę. Decyzja sądu to wynik odmawiania przez Torrę zdjęcia z publicznych budynków symboli separatystów podczas kampanii wyborczej przed hiszpańskimi wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

APW, PAP