logo

Niemcy: Ośrodki, w których maltretowano dzieci

Czwartek, 22 lipca 2021 (08:10)
Aktualizacja: Czwartek, 22 lipca 2021 (09:08)

Do lat 80. XX w. miliony niemieckich dzieci wysyłano do uzdrowisk, w których wiele z nich było maltretowanych. Takie ośrodki znajdowały się m.in w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Ministerstwo Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych landu poinformowało PAP, że powołano grupę roboczą ds. ponownej oceny i wyjaśnienia sprawy.

Jak napisał dziennik „Südeutsche Zeitung”, od końca lat czterdziestych XX wieku, czyli niedługo po zakończeniu wywołanej przez Niemcy wojny, w RFN masowo wzrastała liczba chłopców i dziewcząt niedożywionych lub z nadwagą. Dzieci kierowano do sanatoriów i domów opieki na tzw. kuracje. Według szacunków do „ośrodków uzdrowiskowych” trafiło od ośmiu do dwunastu milionów dzieci.

Na początku czerwca rozpoczęły się przesłuchania poszkodowanych, dziś dorosłych już ludzi, w parlamencie krajowym Nadrenii Północnej-Westfalii. Jednak nawet w archiwach instytucji, które w tamtych czasach zarządzały wysyłaniem dzieci na turnusy, trudno znaleźć wzmianki na ten temat.

Ministerstwo Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych (MAGS) Nardenii Północnej-Westfalii w odpowiedzi na pytanie PAP o działania podejmowane w związku z wyjaśnianiem wydarzeń sprzed lat i zadośćuczynieniem ofiarom poinformowało, że „powołało grupę roboczą ds. ponownej oceny i wyjaśnienia” sprawy. Jej zadaniem jest m.in. ponowne rozpatrzenie tematu „wysyłanych dzieci” w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Grupa robocza „koncentruje się na kilku obszarach” – informuje PAP rzecznik prasowy ministerstwa Axel Birkenkaemper.

Pierwszy z tych obszarów to wsparcie dla osób, które jako dzieci były wysyłane do uzdrowisk.

JG, PAP