logo

Norwegia/Media: Polacy pakują się i wracają

Wtorek, 28 grudnia 2021 (07:19)
Aktualizacja: Wtorek, 28 grudnia 2021 (09:26)

Polacy pakują się i wracają z Norwegii do kraju nie tylko przez pandemię COVID-19. Powodem jest wzrost płac w Polsce i spadek wartości korony. Norweskiej branży budowlanej i stoczniowej brakuje pracowników – alarmuje telewizja NRK.

NRK zauważa, że wielu Polaków zaczęło opuszczać kraj fiordów już w 2016 roku, gdy spadać zaczęła wartość korony norweskiej.

Kilku zapytanych przez NRK pracodawców potwierdza, że sytuacja się zmieniła. – Trudno pozyskać z Polski siłę roboczą, w szczególności wykwalifikowaną – mówi zatrudniający 160 pracowników z Polski Jan Helge Vassnes z firmy Vassnes Solutions.

Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego zauważa, że „w wielu krajach dzieje się coraz lepiej”. – Robotnicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w dalekiej Norwegii – podkreśla.

Leegaard obawia się, że brak pracowników może spowodować opóźnienia w realizacji wielu projektów budowlanych, w tym ważnych obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły.

Cytowany przez NRK Stein Lier-Hansen, dyrektor organizacji branżowej Norweski Przemysł, zwraca uwagę, że „w krajach, z których Norwegia pozyskiwała siłę roboczą, gwałtownie wzrosły płace”.

APW, PAP