logo

Armenia: Ponad 50 osób poszkodowanych podczas starć z policją

Sobota, 4 czerwca 2022 (08:17)
Aktualizacja: Sobota, 4 czerwca 2022 (11:55)

Ponad 50 osób zostało hospitalizowanych w Erewaniu w wyniku starć między demonstrantami opozycji a policją w pobliżu rezydencji premiera Armenii Nikoli Paszyniana, informuje ministerstwo zdrowia republiki.

„W piątek zarówno policja, jak i cywile zostali ranni w incydencie na skrzyżowaniu ulic Prosjan-Demirchyan. Według stanu na 22.30 czasu lokalnego ponad 50 osób zostało hospitalizowanych w różnych ośrodkach medycznych. 34 z nich to policjanci” – poinformował resort zdrowia.

W pobliżu rządowego kompleksu dacz w centrum Erewania, gdzie mieszka premier Armenii Nikol Paszynian, doszło do starć między protestującymi przedstawicielami opozycji a siłami policyjnymi. Armeński zastępca szefa policji Aram Hovhannisyan powiedział dziennikarzom, że policja zdecydowała się użyć granatów świetlnych i dźwiękowych po tym, jak protestujący rzucili w nią kamieniami. Ponad 10 protestujących zostało zatrzymanych przez policję.

Organizowane przez opozycję antyrządowe wiece i marsze i odbywają się w Erewaniu od 17 kwietnia. Fala protestów w Armenii pojawiła się po przemówieniu premiera Nikoli Paszyniana w parlamencie, w którym zaproponował on „obniżenie poprzeczki w sprawie statusu Karabachu” i wezwał do podpisania porozumienia pokojowego z Azerbejdżanem, zdaniem opozycji wyjątkowo niekorzytnego dla Armenii.

JG, PAP