logo

Niemcy: Co z zastępowalnością pokoleń?

Wtorek, 26 lipca 2022 (07:03)
Aktualizacja: Wtorek, 26 lipca 2022 (09:21)

Mimo że całkowita liczba ludności rośnie, w RFN nigdy nie było tak mało młodych ludzi – poinformował Federalny Urząd Statystyczny.

Pod koniec 2021 roku na 83,2 mln mieszkańców Republiki Federalnej było tylko około 8,3 mln osób w wieku od 15 do 24 lat. Odpowiada to udziałowi dziesięciu procent w całej populacji.

Oznacza to, że liczba młodych ludzi spadła na nowy niski poziom, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i proporcjonalnie. O ile w 1983 r. osoby w wieku 15-24 lat stanowiły 16,7 proc. całej populacji, to od 2005 r. ich udział stale maleje. Jedynie rok 2015 jest wyjątkiem (ze względu na wysoką imigrację w wyniku kryzysu uchodźczego).

Wśród krajów związkowych w Niemczech Brandenburgia ma najniższy odsetek młodych ludzi, 8 procent. Kraj związkowy Brema miał pod koniec 2021 roku największy odsetek osób w wieku od 15 do 24 lat – jedenaście procent, a za nią plasuje się Badenia-Wirtembergia – poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny.

 

AB, PAP