Mołdawia: Budżet armii na 2023 r. został niemal podwojony
Budżet sił zbrojnych Mołdawii na 2023 r. został zwiększony blisko dwukrotnie, do poziomu 1,7 mld lejów mołdawskich, czyli równowartości ponad 82 mln euro – poinformowała w czwartek kiszyniowska agencja prasowa IPN, powołując się na źródła rządowe.
W 2023 r. wydatki na obronność będą więc odpowiadały 0,5 proc. mołdawskiego PKB – dodano.
Cytowany przez agencję deputowany rządzącej krajem Partii Akcji i Solidarności (PAS) Dan Perciun, potwierdził zwiększenie wydatków na armię, zapewniając, że rząd Mołdawii w 2023 r. nie ograniczy się jedynie do wzmacniania armii z własnych źródeł.
„Modernizacja armii musi być prowadzona również w oparciu o wkład zachodnich partnerów […]. Podwojenie naszych wydatków na armię ma być dla nich sygnałem, że sektor obronny jest ważny dla rządu w Kiszyniowie” – podkreślił Perciun.
JG, PAP

