Uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w niemieckich obozach
Dziś odbędą się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrueck i Sachsenhausen, podczas których zostanie uczczona pamięć 40 tys. zamordowanych tam Polaków.
O godzinie 9.00 rozpoczną się uroczystości w Ravensbrueck/Fuerstenberg – na cmentarzu Fuerstenberg zostaną złożone wieńce na grobie polskich więźniarek oraz dziecka Marka Rzewuskiego. Na godz. 10.00 na dziedzińcu dawnej komendatury zaplanowano centralną uroczystość upamiętniającą. Przemawiać będą Ib Katznelson, ocalały z obozu, oraz Irina Scherbakowa, członek założyciel organizacji praw człowieka Memoriał.
O godz. 14.45 w Sachsenhausen zostaną złożone wieńce i wiązanki – przed tablicą polskich profesorów, w celi gen. S. Roweckiego, w celi biskupa J. Bursche oraz w miejscu po celi bł. bp. W. Gorala.
Centralna uroczystość rozpocznie się o g. 15.30 w „Stacji Z”, gdzie głos zabierze m.in ocalały z obozu Edward Farber. O godz. 17.30 przy pomnikach generałów Roweckiego i Roi przemówią ambasador RP Dariusz Pawłoś oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta. Następnie będzie sprawowana Msza Święta.
JG, PAP

