logo

Grenlandia: W Nuuk otwarto międzynarodowe lotnisko

Czwartek, 28 listopada 2024 (19:07)
Aktualizacja: Czwartek, 28 listopada 2024 (21:44)

W stolicy Grenlandii, niespełna 20-tysięcznym Nuuk, otwarto dzisiaj międzynarodowe lotnisko. Bezpośrednie loty samolotów z Europy i Ameryki Północnej mają pomóc rozwinąć masową turystykę.

Na pas o długości 2,2 km wylądował dzisiaj pierwszy samolot linii Air Greenland ze stolicy Danii – Kopenhagi, z oficjelami na pokładzie. Gościem specjalnym uroczystości w terminalu wybudowanym kosztem 800 mln dolarów był szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen. Obiekt może pomieścić w ciągu godziny 800 osób.

Według zapowiedzi w przyszłym roku uruchomione zostaną połączenia z dwóch innych miast Danii, a także z Kanady oraz z USA.

„Nasze lotnisko, to projekt transformacyjny, który pozycjonuje Grenlandię jako cel sam w sobie. Liczymy, że zwiększy nie tylko liczbę turystów, ale też rozwinie inne dziedziny gospodarki” – podkreślił prezes spółki Greenlands Airports Jens Lauridsen.

Do 2026 roku w planach jest budowa kolejnych lotnisk mogących przyjąć duże samoloty odrzutowe na Grenlandii, w miastach Ilulissat oraz Qaqortoq.

W 2023 roku wyspę odwiedziło ponad 130 tys. turystów, o 46 proc. więcej niż w 2019 roku, czyli przed wybuchem pandemii COVID-19. Ambicją grenlandzkiego rządu jest, aby w 2035 roku turystyka stanowiła 40 proc. wartości eksportu, który dziś stanowi głównie rybołówstwo. Oznacza to konieczność podwojenia liczby turystów.

Rząd Grenlandii przyjął prawo uniemożliwiające wywóz zysków z branży turystycznej za granicę przez duże międzynarodowe sieci, m.in. poprzez warunek 65 proc. udziałów lokalnej ludności w firmie.

APW, PAP