logo

Algieria zbojkotowała manewry wojskowe pod egidą USA

Środa, 7 maja 2025 (18:54)
Aktualizacja: Środa, 7 maja 2025 (20:22)

Algieria odmówiła udziału w zorganizowanych przez Stany Zjednoczone największych w historii Afryki manewrach wojskowych „Lew Afrykański”,
z powodu obecności w nich Maroka i Izraela,
które uważa za wrogie kraje.

„Algieria została zaproszona do udziału, ale odmówiła;
jej suwerenne prawo” – potwierdziło jeszcze w kwietniu nieobecność tego kraju na manewrach dwóch starszych oficerów z afrykańskiego dowództwa armii USA (AFRICOM) podczas wideokonferencji, zorganizowanej przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Algierze.

Tegoroczna edycja „Lwa Afrykańskiego” z udziałem ponad 10 tys. żołnierzy z ponad 50 krajów – w tym siedmiu
z NATO – jest największą w historii tych ćwiczeń, rokrocznie organizowanych przez USA. Rozpoczęły się
14 kwietnia w Tunezji, a 12 maja przeniosą się na terytorium Maroka. Z tym krajem Algieria zerwała stosunki dyplomatyczne w sierpniu 2021 r.

JG, PAP