logo

Belgia: Dzieci odrzuconych azylantów stracą prawo do zakwaterowania

Poniedziałek, 28 lipca 2025 (17:18)
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 lipca 2025 (20:25)

Dzieci, które składają nowy wniosek o azyl po tym, jak ich rodzicom odmówiono ochrony, nie będą już automatycznie miały prawa do zakwaterowania – ogłosiła belgijska ministra ds. azylu Anneleen Van Bossuyt.

Zmiana jest częścią pakietu nadzwyczajnych środków mających przeciwdziałać nadużyciom i przeciążeniu systemu – informuje dziennik „De Staandard”.

Nowe przepisy, które wejdą w życie w najbliższą sobotę, mają zapobiec sytuacjom, w których rodziny składają kolejne wnioski azylowe za pośrednictwem dzieci, aby przedłużyć swój pobyt w Belgii. Jak wskazuje Anneleen Van Bossuyt z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), „wykorzystywanie dzieci do przedłużania procedur i pobytu zostaje tym środkiem definitywnie ukrócone”. Rząd federalny zapowiedział to już w momencie powstania, co miało miejsce na początku lutego br.

Według danych rządu w ubiegłym roku 470 niepełnoletnich osób złożyło wnioski o azyl po odrzuceniu wniosku ich rodziców. Do tej pory oznaczało to, że cała rodzina miała prawo do dalszego zakwaterowania. Zgodnie z nowymi zasadami prawo to zostanie zawieszone do czasu, aż indywidualny wniosek dziecka zostanie uznany za dopuszczalny przez belgijski urząd ds. uchodźców (CGVS).

 

AB, PAP