logo

Mołdawia: Trzy osoby skazane za planowanie zamieszek

Sobota, 7 lutego 2026 (12:53)
Aktualizacja: Sobota, 7 lutego 2026 (13:36)

Sąd w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, skazał trzy osoby za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która w 2024 roku przygotowywała masowe zamieszki w kraju i prowadziła w tym celu szkolenia w Bośni i Hercegowinie oraz Serbii – podało Radio Wolna Europa.

Dwie osoby skazano na cztery lata i miesiąc więzienia, a trzecią – na pięć lat i cztery miesiące pozbawienia wolności. Wyrok zapadł w postępowaniu pierwszej instancji. Oskarżeni nie stawili się na ogłoszenie wyroku. Sąd nakazał ich zatrzymanie w celu odbycia kary. Wyrok podlega apelacji.

Szkolenia były organizowane i prowadzone przez osoby z Rosji we współpracy z obywatelami Mołdawii.

Informacje o „rosyjskich obozach” w BiH pojawiły się w październiku 2024 roku. Wówczas mołdawskie służby bezpieczeństwa poinformowały o zidentyfikowaniu ponad stu młodych ludzi, którzy rzekomo byli szkoleni w Rosji, Bośni i Hercegowinie oraz Serbii w celu destabilizacji kraju.

APW, PAP