logo

RPA: Prezydent wysłał żołnierzy do walki z gangami

Piątek, 13 lutego 2026 (14:46)
Aktualizacja: Piątek, 13 lutego 2026 (14:54)

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa zdecydował o wysłaniu żołnierzy do Kapsztadu i całej Prowincji Przylądkowej Zachodniej, dotkniętej przemocą gangów. Szef państwa poinformował o tym wczoraj wieczorem w parlamencie, podczas orędzia o stanie państwa.

Ramaphosa zdecydował się na taki krok po doniesieniach, że brutalne przestępstwa i działalność gangów od początku 2026 r. doprowadziły do śmierci około 345 osób w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Południowoafrykańscy politycy i media przyrównali to do strat ponoszonych przez armie zaangażowane w regularną wojnę.

– Przestępczość zorganizowana jest obecnie najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla naszej demokracji, naszego społeczeństwa i naszego rozwoju gospodarczego – powiedział prezydent w swoim corocznym orędziu o stanie narodu.

Już w styczniu o przysłanie wojska do miast Prowincji Przylądkowej Zachodniej wielokrotnie prosiły władze tego regionu, popularnego wśród turystów.

Poprzednio wojsko zostało wysłane do Kapsztadu podczas lockdownu związanego z pandemią COVID-19, ale nie poradziło sobie wówczas z przestępczością.

RPA ma jeden z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie. Każdego dnia w walkach między gangami narkotykowymi ginie tam statystycznie około 60 osób.

APW, PAP