logo

Rubio: USA nie kwestionują ustaleń ws. otrucia Nawalnego w więzieniu

Niedziela, 15 lutego 2026 (15:35)
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 lutego 2026 (08:23)

Sekretarz stanu USA Marco Rubio określił dzisiaj jako „niepokojące” ustalenia pięciu krajów europejskich, z których wynika, że rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny zmarł przed dwoma laty w więzieniu na skutek otrucia. Dodał, że USA nie mają powodu, by kwestionować te wnioski.

– Oczywiście, wiemy o tym raporcie. Jest on niepokojący. Sprawa pana Nawalnego jest nam znana i z pewnością [...] nie mamy powodu, by ją kwestionować – powiedział Rubio na wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Robertem Ficą w Bratysławie, gdzie przebywa z krótką wizytą.

W sobotę rządy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji i Holandii we wspólnym oświadczeniu poinformowały, że Nawalny zmarł w więzieniu na skutek otrucia. Jak podało brytyjskie MSZ, badania laboratoryjne wykazały, że w próbkach pobranych z ciała polityka znaleziono epibatydynę – toksyczną substancję występującą w skórze żab strzałkowatych, żyjących w Ameryce Południowej.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji Yvette Cooper podkreśliła, że tylko rząd Rosji miał „środki, motyw i możliwość użycia tej śmiertelnej trucizny przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu podczas jego pobytu w więzieniu w Rosji”.

Rząd Rosji, który wielokrotnie odrzucał oskarżenia o swoją rolę w śmierci opozycjonisty, określił ustalenia pięciu krajów europejskich jako „oszustwo propagandy Zachodu”.

APW, PAP