logo

USA: Informacja o zamknięciu „aligatorowego Alcatraz”

Czwartek, 25 czerwca 2026 (22:10)
Aktualizacja: Piątek, 26 czerwca 2026 (08:04)

Gubernator Florydy Ron DeSantis poinformował w czwartek o zamknięciu ośrodka detencyjnego dla imigrantów, znanego jako „aligatorowe Alcatraz”. Wcześniej pogłoski o zamknięciu budzącego kontrowersje obiektu krążyły w mediach.

– „Aligatorowe Alcatraz” spełniło rolę, do której zostało zaprojektowane – powiedział republikański gubernator na konferencji prasowej na terenie tego obiektu na Florydzie. Podsumował, że przez ośrodek przeszło 21 tys. osób, które zostały następnie deportowane.

Gubernator spodziewa się całkowitego demontażu obiektu w ciągu tygodnia lub dwóch. Powtórzył, że ośrodek detencyjny od początku miał mieć jedynie charakter tymczasowy.

Otoczony mokradłami pełnymi aligatorów i pytonów ośrodek powstał latem ubiegłego roku na terenie dawnego lotniska szkoleniowego. Przetrzymywani skarżyli się na utrudniony kontakt z prawnikami oraz bardzo złe warunki sanitarne. 

AB, PAP