logo

Potwierdzają śmierć wyższego przywódcy

Czwartek, 30 maja 2013 (19:06)

Pakistańscy talibowie potwierdzili, że zajmujący drugie miejsce w hierarchii ich organizacji Wali-ur-Rahman zginął wczoraj w ataku amerykańskiego drona w Północnym Waziristanie przy granicy z Afganistanem.

– Mułła Wali-ur-Rahman został wczoraj zabity i jesteśmy dumni z jego poświęcenia. Wypełnimy jego misję, zapowiadając zerwanie rozmów z pakistańskim rządem, ponieważ on również jest odpowiedzialny za atak drona – powiedział w rozmowie z AFP rzecznik pakistańskich talibów Ehsanullah Ehsan.

Wczoraj o śmierci Wali-ur-Rahmana poinformowały pakistańskie służby bezpieczeństwa, ale nie potwierdziły tego ani władze w Islamabadzie, ani Waszyngton.

Według pakistańskich służb, w ataku – pierwszym tego rodzaju od czasu wyborów parlamentarnych w Pakistanie 11 maja – śmierć poniosło łącznie siedem osób.

Pakistańscy talibowie tworzą samodzielną organizację sprzymierzoną z talibami afgańskimi. Ich ugrupowanie, używające nazwy Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), znane jest z niszczycielskich ataków skierowanych zarówno przeciwko pakistańskim państwowym formacjom zbrojnym, jak i cywilom.

 

JD, PAP

Aktualizacja 30 maja 2013 (19:40)