logo

Rosja: Uwolniono chorego byłego żołnierza piechoty morskiej USA

Wtorek, 11 sierpnia 2026 (18:32)

Moskwa uwolniła we wtorek byłego żołnierza piechoty morskiej USA, więzionego w Rosji od 2022 roku - przekazali amerykańscy urzędnicy dodając, że Władimir Putin zatwierdził ułaskawienie chorego Amerykanina ze względów humanitarnych. Dokładny stan jego zdrowia nie jest znany.

Biały Dom i Departament Stanu wzywały Moskwę do uwolnienia 32-letniego Roberta Gilmana, by mógł trafić na leczenie do USA.

Gilman był osadzony w więzieniu w Woroneżu, ok. 550 km na południe od Moskwy. Eric Lebson, dyrektor ds. strategii w Global Reach, organizacji reprezentującej rodzinę Gilmana, powiedział w zeszłym tygodniu agencji Reutera, że Gilman został przeniesiony pod koniec czerwca ze szpitala więziennego na oddział psychiatryczny cywilnego szpitala ratunkowego w stanie przypominającym katatonię, określanym jako „osłupienie dysocjacyjne”.

Urzędnicy amerykańscy poinformowali, że Gilman we wtorek ruszył w drogę do USA na pokładzie samolotu Departamentu Stanu. Amerykański urzędnik, który rozmawiał z Gilmanem, powiedział, że wojskowy chodził i mówił. - Biorąc wszystko pod uwagę, wydaje się być w dobrym stanie – powiedział urzędnik. 

JG, PAP