logo

Niemcy podwyższą podatki?

Czwartek, 26 września 2013 (15:18)

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble (CDU) w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit” nie wykluczył, wbrew przedwyborczym zapowiedziom, zgody na podwyżkę podatków dla najbogatszych, czego domaga się ewentualny koalicjant CDU – SPD.

– Musimy popatrzeć, jak będą przebiegać rozmowy. Nie będziemy przecież prowadzić publicznie negocjacji – odpowiedział Schaeuble na pytanie, czy wyklucza podwyżkę podatków. Zastrzegł, że on sam uważa, iż budżet nie potrzebuje dodatkowych źródeł zasilania.

Niemieckie media uznały wypowiedź szefa resortu finansów za ukłon pod adresem SPD przed podjęciem rozmów o utworzeniu wspólnego rządu. Przed wyborami kanclerz Angela Merkel oraz inni politycy CDU kategorycznie wykluczali zwiększenie podatkowych obciążeń dla obywateli i przedsiębiorców, twierdząc, że wyższe podatki odbiją się niekorzystnie na wzroście gospodarczym i przyczynią się do likwidacji miejsc pracy.

Podwyżka najwyższej stawki podatku dochodowego z 45 do 49 proc. była jednym z głównych punktów programu wyborczego Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), głównego rywala chadeckiej CDU w wyborach do Bundestagu. Socjaldemokraci chcieliby przeznaczyć dodatkowe środki na oświatę, poprawę infrastruktury oraz spłatę długów państwa.

Wyższych podatków dla najlepiej sytuowanych domagała się też druga partia opozycyjna – Zieloni, również uważana za możliwego koalicjanta CDU.

IK, PAP