logo

Janukowycz z Putinem o kredycie

Wtorek, 17 grudnia 2013 (13:23)
Aktualizacja: Wtorek, 17 grudnia 2013 (14:00)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przybył do Moskwy, gdzie w rozpoczętych po południu rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem zabiega o kredyt na podtrzymanie stabilności ukraińskiej gospodarki i obniżenie ceny rosyjskiego gazu.

Obie strony zgodnie twierdzą, że ewentualne wejście Ukrainy do Unii Celnej, którą tworzą Federacja Rosyjska, Białoruś i Kazachstan, nie będzie tematem rozmów prezydentów.

Oficjalnie Putin i Janukowycz przewodniczą posiedzeniu Rosyjsko-Ukraińskiej Komisji Międzypaństwowej poświęconemu rozwojowi współpracy handlowo-gospodarczej między Rosją i Ukrainą.

Służba prasowa Kremla podała, że strony będą też rozmawiać o rozwoju dialogu w dziedzinie kultury, edukacji i nauki. W porządku obrad mają znaleźć się również zagadnienia międzynarodowe, w tym kwestie współpracy w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Oczekuje się, że podpisanych zostanie kilkanaście dokumentów – umów, memorandów i listów intencyjnych – dotyczących różnych wspólnych projektów, w tym w sferze inwestycji, kooperacji międzyregionalnej, energetyki, transportu, kosmosu i rolnictwa.

Według nieoficjalnych informacji Putin i Janukowycz omówią także możliwość przyznania Ukrainie przez Rosję kredytu w wysokości 15 mld dolarów. Pierwsza transza pożyczki – 5 mld USD – miałaby zostać wypłacona jeszcze w tym roku.

MM, PAP