logo

Obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu

Sobota, 2 maja 2020 (15:43)
Aktualizacja: Sobota, 2 maja 2020 (18:14)

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, obraduje dziś Rada Stała Konferencji Episkopatu. Podejmuje bieżące sprawy Kościoła w Polsce w czasie epidemii, przede wszystkim te dotyczące codziennego funkcjonowania parafii, jak i działań pomocowych. Spotkanie odbywa się w zabytkowej bibliotece jasnogórskiej.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu wyjaśnia, że sprawy bieżące dotyczącą przede wszystkim życia sakramentalnego wiernych w Polsce. Chodzi o spowiedź, Komunię św., I Komunię dzieci czy bierzmowanie.

Ks. bp Artur Miziński wyjaśnia, że czas epidemii jest wielkim utrudnieniem dla prowadzenia życia religijnego, bo sakramenty to żywy kontakt z Bogiem i on nie może się przenieść do świata wirtualnego. – Jesteśmy wdzięczni za to, że w tych momentach niemożności wierni mogli się łączyć duchowo, ale to nie jest ten udział, o czym przypomniał nam Papież Franciszek i pasterze w Polsce – zauważył biskup.

Zwrócił się do wszystkich wiernych z apelem, abyśmy „nie dali się uśpić w czujności i nie pomylili płaszczyzn przeżywania”.

Jak zauważył bp Miziński, limity ilościowe co do możliwości uczestniczenia we Mszach św., ale i innych nabożeństwach – np. majowych, są szczególnie uciążliwe dla wszystkich, którzy starają się troszczyć o regularne życie sakramentalne, ale i dla wszystkich, którzy jesteśmy zobowiązani do tego, by odbyć spowiedź i przyjąć Komunię wielkanocną.

– To co jest dla nas niezmiernie ważne, to odbudowanie wspólnoty modlącego się Kościoła. Ta sytuacja, która wszystkich nas zaskoczyła, wymaga zachowania rygorów i ograniczeń w trosce o życie i zdrowie, i to rozumiemy, ale teraz widzimy już pewne rozluźnienie i zapowiadane jest kolejne np. otwarcie galerii handlowych, dlatego będziemy domagali się także możliwości większego kontaktu wiernych z Kościołem parafialnym – powiedział bp Miziński.

Sekretarz Episkopatu zaznaczył, że biskupi choć nie mają możliwości decydowania, to jednak chcą przyjąć wspólne stanowisko, „by zwrócić się z pytaniami, prośbami i projektami, by powoli, w miarę przywracania normalnego życia społecznego i gospodarczego, nie było opóźnień w tym, co dotyczy życia Kościoła”. Przypomina, że życie religijne jest bardzo ważną sferą, także dla psychiki człowieka wierzącego.

Biskupi dziękują wszystkim kapłanom, którzy czasem z narażeniem zdrowia, a nawet życia, szukając różnych form, pełnią posługę sakramentalną, i wszystkim, którzy angażują się w pomoc charytatywną.

JG, KAI