logo

W Lublinie stanął pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza

Piątek, 26 marca 2021 (18:18)
Aktualizacja: Piątek, 26 marca 2021 (20:18)
W Lublinie przy skwerze obok Muzeum na Majdanku ustawiono pomnik upamiętniający ks. Emiliana Kowcza – greckokatolickiego kapłana i męczennika niemieckiego obozu.
 
– To współwięźniowie nadali mu tytuł „Proboszcza Majdanka”, który określił jego postawę w warunkach obozowych. Spowiadał, wbrew zakazom udzielał Komunii Świętej i odprawiał Msze św. Dodawał otuchy i nadziei na przetrwanie – powiedział ks. mitrat Stefan Batruch.

– Do tej pory nie spotkałem się z taką wypowiedzią z miejsca, które można uważać za piekło na ziemi, by ktoś z uwięzionych powiedział, że to, oprócz nieba, jest jedyne miejsce, w jakim on chce pozostać razem ze współwięźniami – wskazał proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie i prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, która była inicjatorem budowy monumentu.

Ksiądz Emilian Kowcz (1884-1944) był proboszczem greckokatolickiej parafii w Przemyślanach koło Lwowa. W czasie niemieckiej okupacji niósł pomoc Polakom, Ukraińcom i Żydom. W 1942 roku za działalność duszpasterską trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie nadal pełnił posługę wśród współwięźniów różnej wiary i narodowości, dodawał otuchy tym, którzy stracili nadzieję na przetrwanie.

Swoją postawą dawał heroiczne świadectwo wiary, pokładając ufność w Bogu. Dał piękne świadectwo wiary zarówno w Boga, jak i w drugiego człowieka. Zmarł w obozie na Majdanku 25 marca 1944 roku. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2001 roku we Lwowie. W Lublinie w 2003 roku nazwę bł. ks. E. Kowcza nadano rondu na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z ul. Jana Pawła II.

JG, KAI