logo

Ks. abp Depo do młodych: Bóg nie jest konkurentem waszej wolności

Poniedziałek, 21 czerwca 2021 (09:29)
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 czerwca 2021 (10:13)
Drodzy młodzi przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa – mówił 20 czerwca ks. abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.
 
Metropolita częstochowski podczas Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży oraz dokonał poświęcenia dzwonów: bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Dobrego Pasterza.

Ksiądz abp Depo przypomniał młodym ludziom, że „Kościół troszczy się, byśmy nie byli milczącymi obserwatorami”.

Nawiązał też do aktualnych rozgrywek piłkarskich na mistrzostwach Europy i podkreślił, że polską reprezentację nie powinno jednoczyć jedynie hasło: „łączy nas piłka”.

– Przecież nasi kibice od początku pokazują, co nas łączy! Polska! Dla kogo oni walczą? Nie tylko dlatego, żeby zdobyć tytuł, żeby odegrać hymn. Ale po to, żeby zjednoczyć się pod pojęciem wspólnoty, a nie piłki – podkreślał ksiądz arcybiskup.

– Coś podobnego dzieje się z nami. Kościół się troszczy, abyśmy nie byli jedynie obserwatorami, ale współuczestnikami tych tajemnic, które się dzieją z woli Boga. Trzeba jasno powiedzieć na końcu: łączy nas Chrystus! – kontynuował ks. abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał na słowo „wolność”. – Wielu młodych, podobnych do was osób stawia sobie pytanie: dlaczego tyle zła w świecie, przemocy, wojen, walk? Gdzie jest Pan Bóg? Pytają o to, patrząc na dramat obozów koncentracyjnych. Gdzie był Bóg? Pozwolił na takie zbrodnie? A Bóg daje swoją odpowiedź niezmiennie od tysięcy lat, pokazując na krzyż Jezusa. To jest odpowiedź Boga – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

– Człowiekowi wydawało się, że to on jest panem, on decyduje. Wykreślając Boga, człowiek staje się ludobójcą. Widzieliśmy to też niedawno w dramacie, który odbywał się na naszych oczach. Ja mam wybór, wolność! Wolność do czego? Do zabijania. Nie oszukujmy się, że jest inaczej – stwierdził ks. abp Depo.

– Dlatego potrzeba nam mocy Ducha Świętego, żebyśmy zło nazywali złem – dodał.

– Chrystus nam niczego nie zabiera. On daje prawdziwą wolność – podkreślił metropolita częstochowski.

Arcybiskup za św. Janem Pawłem II zaapelował do młodych ludzi:

– Nie bójcie się świata, ale nie bierzcie z niego wzoru, bo ten świat próbuje was zagarnąć.

Uroczystość bierzmowania była połączona z obrzędem poświęcenia dzwonów: bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Dobrego Pasterza.

– Pragnęliśmy uczcić postać Prymasa Tysiąclecia. Jestem przekonany, że to najbardziej trafiona rzecz, najprawdopodobniej jedyny dzwon bł. ks. kard. Wyszyńskiego w naszej Ojczyźnie. Wokół pobożności prymasowskiej jest niesłychany potencjał ubogacenia duchowego, który po beatyfikacji na pewno jeszcze się rozszerzy – powiedział proboszcz parafii ks. Henryk Kowalski.

APW, KAI