logo

Ukraina: Goszczenie Jana Pawła II było zaszczytem

Środa, 23 czerwca 2021 (11:01)
Aktualizacja: Środa, 23 czerwca 2021 (11:18)

Przyjmowanie takiego gościa jak św. Jan Paweł II było zaszczytem dla Ukrainy – oświadczył Leonid Kuczma, który był prezydentem tego kraju podczas papieskiej pielgrzymki do Kijowa i Lwowa. Dziś mija 20 lat od początku tej podróży apostolskiej.

– Myślę, że Jan Paweł II wchodzi do pierwszej dziesiątki światowych liderów w całym okresie powojennym. Był człowiekiem wyjątkowym. Niemocny ciałem, ale silny duszą. Miał wielki światowy autorytet – podkreślił Kuczma, cytowany przez swojego rzecznika.

Jak dodał, przyjmowanie takiego gościa było zaszczytem dla Ukrainy.

– I to całkowity nonsens, że rzekomo dążyłem do wizyty Papieża tylko po to, by zdenerwować Rosję. Myślałem nie o Rosji, a o milionach grekokatolików i rzymskich katolików Ukrainy, naszych obywatelach. Chciałem, by mieli możliwość usłyszenia słowa swojego pasterza – zaznaczył Kuczma, na którego zaproszenie św. Jan Paweł II złożył wizytę w tym kraju.

W opinii byłego prezydenta, Ukraina wtedy „zajmowała więcej miejsca na politycznym globusie niż obecnie”.

– Interesowaliśmy świat tym, co robiliśmy sami, a nie tym, co z nami robili inni. Byliśmy bardziej subiektem niż obiektem – ocenił.

Duże znaczenie miało też to, że Jan Paweł II poświęcał Ukrainie szczególną uwagę; naprawdę uważał ją za bliski sobie kraj – wyraził przekonanie Leonid Kuczma.

Zaznaczył, że często jest pytany o to, dlaczego później nie udało się zorganizować wizyty Papieża na Ukrainę.

– Nie chcę oceniać wysiłków tych, którzy byli u władzy po mnie. Ale w późniejszych czasach, bardziej niż w 2001 roku, samodzielnej linii Ukrainy przeszkadzała Moskwa. [...] I kontakty Kijowa – zarówno z Watykanem, jak i z Konstantynopolem – próbował zerwać i Kreml, i rosyjska Cerkiew – wskazał Kuczma, który stał na czele ukraińskiego państwa w latach 1994-2005.

Podsumował, że nie ma wątpliwości co do tego, że po wizycie Jana Pawła II Ukraina stała się bliższa europejskiej cywilizacji i Zachodowi.

– I mam nadzieję, że bliższa Bogu – dodał.

20 lat temu, w dniach 23-27 czerwca 2001 roku, św. Jan Paweł II pielgrzymował na Ukrainę. Był pierwszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego, który udał się do tego kraju z oficjalną wizytą. Podczas pięciodniowej podróży OJciec Święty odwiedził Kijów i Lwów.

APW, PAP