UKSW: 25 lat marianów w Kamerunie
Międzynarodowe sympozjum misjologiczne „25 lat Marianów w Kamerunie” odbyło się 23 kwietnia na Wydziale Misjologii UKSW. Konferencja poświęcona była historii i znaczeniu działań misyjnych w tym regionie.
Prelegenci przedstawili swoje referaty dotyczące historii początków misji mariańskich w Kamerunie. Omówione zostały kluczowe wydarzenia, postacie, wpływ misji na społeczność i kulturę regionu, a także znaczenie nauczania teologicznego na kontynencie afrykańskim dla Kościoła powszechnego.
Wśród zaproszonych gości był ks. bp Jan Ozga, który
od 36 lat pracuje na misjach w Kamerunie. Od 1997 r.
jako biskup diecezji Doumé-Abong’ Mbang. Ksiądz biskup, dzieląc się doświadczeniem swojej pracy misyjnej, podkreślił, że „ewangelizować to znaczy słuchać człowieka, do którego mówimy. To nie jest jakaś forma ekspansji. Trzeba poznać jego życie, jego funkcjonowanie, by móc opowiedzieć mu o Bogu”.
Podkreślono, jak ważne jest głoszenie orędzia miłosierdzia Bożego, co jest szczególnym rysem duchowości mariańskiej w Kamerunie, o czym szeroko mówił
ks. Franciszek Filipiec MIC, jeden z pierwszych mariańskich misjonarzy w Kamerunie.
Obecnie Zgromadzenie Księży Marianów na terenie Kamerunu posługuje w trzech placówkach: Ngoye, Minkama i Atoku, gdzie znajduje się Narodowe Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Posługuje tam 8 księży
i brat zakonny. W trakcie formacji jest 6 postulantów,
4 nowicjuszy i 16 kleryków.
EKO, KAI