logo
logo
zdjęcie

Janusz Szewczak

Bananowa republika

Niedziela, 22 lutego 2015 (20:14)

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz po spotkaniu przedstawicieli sektora bankowego z szefem Komisji Nadzoru Finansowego Andrzejem Jakubiakiem zadeklarował, że bardzo by chciał, aby do 11 marca powstała koncepcja rozwiązania problemu kredytów we frankach. To już trzecie spotkanie obu stron. Warto zapytać, gdzie jest państwo. Dlaczego to banki wchodzą w kompetencje rządu?

To jest obraz kompromitacji państwa polskiego, jak wiadomo – istniejącego teoretycznie, jak mawiał klasyk. Jest to dowód na to, że to lobby bankowe rządzi w Polsce. To jest także dowód na to, że instytucje państwa polskiego, zamiast dbać o bezpieczeństwo ekonomiczne swoich obywateli, postępuje pod dyktando banków. A jak wiadomo, sektor banków w Polsce jest uzależniony od banków zagranicznych. Blisko 70 proc. tego sektora uzależnione jest od obcego kapitału.

Odpowiedzialna za całą aferę z frankami jest KNF. Ostrzeżenia ze strony KNF odnośnie do kredytów we frankach zostały wydane w 2006 r. Najwięcej kredytów w tej walucie banki udzieliły w latach następnych. Pokazuje to, że banki nie przejęły się rekomendacją KNF. Pokazuje to uległość tej ważnej instytucji kontrolnej wobec banków.

Prowadzenie rozmów z bankami o opracowaniu rozwiązań przypomina mi sytuację, w której łapie się rozbójnika za rękę na gorącym uczynku i negocjuje się z nim, jaki procent majątku z tego, co chciał wziąć, weźmie ze sobą. Widzimy już, jak wybiórcza jest rola KNF. Przez dwa lata Komisja zajmowała się SKOK-ami, a przez ten czas banki robiły, co chciały w sprawie kredytów.

Obecne czekanie na łaskawe dopasowanie się przez banki do obowiązującego w Polsce prawa świadczy o upadku państwa, a w szczególności jego roli kontrolnej. To nas dyskredytuje i kompromituje. Sytuacja ta przypomina mi bananowe republiki, gdzie wielkie koncerny decydują o funkcjonowaniu i przestrzeganiu prawa. Niestety, tak to wygląda w przypadku Polski.

Janusz Szewczak

Autor jest głównym ekonomistą SKOK.

Aktualizacja: Poniedziałek, 23 lutego 2015 (04:00)

NaszDziennik.pl