logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

20 miliardów euro na ratowanie banków

Piątek, 23 grudnia 2016 (21:49)

Rząd Paolo Gentiloniego przyjął w nocy z czwartku na piątek dekret w sprawie ratowania włoskich banków i kas oszczędnościowych. Zgodził się na to wcześniej parlament, który upoważnił gabinet do utworzenia funduszu w wysokości 20 miliardów euro.

Celem tej interwencji – wyjaśnił premier Gentiloni – jest ochrona oszczędności klientów banków.

Dekret umożliwi przede wszystkim przyjście z pomocą najstarszemu bankowi świata, Monte dei Paschi di Siena, wymagającemu pilnej rekapitalizacji.

– To ważny, przełomowy dzień dla tego banku i na jego przyszłość, bo daje zapewnienia tym, którzy trzymają tam oszczędności – oświadczył Gentiloni. Podkreślił, że interwencja ta została uzgodniona z Unią Europejską.

Oszczędności klientów banku ze Sieny mają dzięki temu zagwarantowaną 100-procentową ochronę – wyjaśniono.

Minister finansów Pier Carlo Padoan stwierdził zaś: „Ten trzeci co do wielkości włoski bank powróci w pełni sił do działalności”.

W czwartek bank przyznał, że nie powiodła się próba wzrostu kapitału banku z pomocą prywatnych inwestorów. Chciano w ten sposób zgromadzić kwotę 5 miliardów euro.

Obecnie wraz z przyjęciem dekretu, jak podkreślają media, to rząd uratuje bank ze Sieny, założony w 1472 roku, otwierając nad nim publiczny parasol.

RS, PAP

Aktualizacja 26 sierpnia 2017 (13:23)

NaszDziennik.pl