logo
logo

Zdjęcie: NBP/ -

Banknot 500-złotowy już w obiegu

Piątek, 10 lutego 2017 (18:27)

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu banknot o nominale 500 złotych z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Jest on większy od innych banknotów znajdujących się w obiegu, posiada też system najnowocześniejszych zabezpieczeń na świecie.

Nowy banknot 500-złotowy szatą graficzną jest zbliżony do znajdującego się już w obiegu banknotu o nominale 200 złotych. Banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego w założeniu ma domykać serię „Władcy polscy” zapoczątkowaną w 1995 r. 

Argumentem za wprowadzeniem banknotu o nominale 500 złotych jest wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach.

Jak informuje Barbara Jaroszek z Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, od 10 lutego banknot będzie dostępny w kasach banków komercyjnych oraz w oddziałach okręgowych NBP. Wprowadzenie banknotu o nominale 500 złotych ma ułatwić obieg gotówkowy, zmniejszy też koszty obsługi pieniądza o blisko 40 milionów złotych rocznie.

– Banknot 500-złotowy jest większy o 4 proc. od banknotu o nominale 200 złotych. Utrzymany jest w kolorystyce niebieskiej, szarobrązowej i bordowej. Na stronie przedniej banknotu znajduje się wizerunek Jana III Sobieskiego – jednego z ostatnich wybitnych władców elekcyjnych liczących się w Europie, zaczerpnięty z jego medalionu koronacyjnego. Po lewej stronie został umieszczony herb Janina należący do rodu Sobieskich, a po prawej jest szyszak husarski, który symbolizuje dokonania militarne króla. Na odwrotnej stronie banknotu znajduje się wizerunek orła w koronie rodziny Sobieskich, a w tle widnieje siedziba króla – Pałac w Wilanowie – wylicza Barbara Jaroszek.

Ważnym elementem banknotu są liczne zabezpieczenia. Jak podkreśla Barbara Jaroszek, banknot z królem Sobieskim posiada technologicznie najnowocześniejsze zabezpieczenia na świecie, nieco inne niż zmodernizowane w 2014 r. banknoty o niższych nominałach.

– Pierwsze zabezpieczenie, które przyciąga wzrok, to szeroka nitka okienkowa ze wzorem przeplatających się wstęg, która w zależności od kąta spojrzenia zmienia swój kolor od niebieskiego do zielonego. Dodatkowym jest zabezpieczenie zmienno-optyczne na szyszaku husarskim, który również zmienia swój kolor – zauważa Barbara Jaroszek.

Na odwrotnej stronie banknotu, obok orła rodziny Sobieskich, został umieszczony ornament opalizujący w kolorze złotym. Kolejne zabezpieczenia są podobne do tych, które znajdują się na banknotach o niższych nominałach. Są to znak wodny w lewej części banknotu przedstawiający wizerunek władcy oraz oznaczenie nominału, ponadto efekt kątowy zmienia wygląd tarczy herbowej w zależności od kąta patrzenia. Natomiast po prawej stronie banknotu, w prawej górnej części jest zabezpieczenie „recto-verso”, czyli obustronny nadruk, który, gdy patrzy się pod światło, uzupełnia się do jednego wizerunku – korony umieszczonej w owalu. Dodatkowe zabezpieczenia są widoczne w świetle ultrafioletowym, jak chociażby kwadrat cyfrowy z oznaczeniem nominału.

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 10 lutego 2017 (19:45)

NaszDziennik.pl