logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Rząd pracuje nad OFE

Sobota, 17 listopada 2018 (03:00)

W przyszłym roku rządzący ostatecznie mają zdecydować, co zrobią z otwartymi funduszami emerytalnymi.

 

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Drugi element rządowego Programu Budowy Kapitału, a dotyczący otwartych funduszy emerytalnych, jest cały czas przygotowywany. „Projekty zmian legislacyjnych dotyczących przekształcenia OFE są na etapie projektowania. Rozpoczęcie prac legislacyjnych jest planowane na przyszły rok” – poinformował w datowanej na 14 listopada odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister finansów Marian Banaś.

Sejm już pracuje nad kolejnym elementem programu w sprawie wprowadzenia możliwości działania tzw. FINN-ów – firm inwestujących w najem nieruchomości. W ramach „reformy OFE” premier Mateusz Morawiecki zapowiadał m.in. „oddanie Polakom środków z OFE”. Te – zgodnie z zapisami w rządowym Programie Budowy Kapitału – w 75 proc. (ponad 100 mld zł) miałyby trafić do III filaru na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – ubocznym efektem przeniesienia tych środków z II do III filara będzie to, iż podlegać one będą mniej ścisłemu nadzorowi. W 25 proc. zaś zostałyby przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Otwarte fundusze emerytalne mają natomiast zostać przekształcone w fundusze inwestycyjne.

Na barkach pracodawców

Zapowiedziany proces zmian w OFE wyraźnie jednak się przedłuża. W życie wejdzie natomiast inny sztandarowy program rządu, dotyczący wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Artur Kowalski

Nasz Dziennik