logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Fatalna gospodarka wodna

Poniedziałek, 1 lutego 2016 (20:33)

Przepłacone inwestycje, niedziałający system informatyczny czy zbiornik wodny z 1,8 mld zł, którego nie można oddać do użytku – to tylko niektóre wnioski z bilansu otwarcia resortu środowiska w obszarze gospodarki wodnej.

Szef resortu środowiska prof. Jan Szyszko wraz ze swoim zastępcą Mariuszem Gajdą przedstawił bilans otwarcia w Ministerstwie Środowiska w obszarze gospodarki wodnej. Okazało się, że podczas rządów PO – PSL wydano ponad 100 mln zł na dokumenty planistyczne w zakresie gospodarki wodnej. Chodzi m.in. o mapy zagrożenia powodziowego i plany gospodarowania wodami.

– Zawierały takie błędy, które uniemożliwiały rozwój kraju – powiedział wiceminister Mariusz Gajda.

Wyjaśniając, posłużył się przykładem Elektrowni Kozienice, która gdyby potrzebowała inwestycji związanych ze zwiększeniem ilości wody potrzebnej do schładzania, nie można by ich przeprowadzić, gdyż nie uwzględniono ich w planie, a tego wymagają europejskie przepisy.

Wydano także 300 mln zł na Informatyczny System Osłony Kraju, który nie działa. Jego uruchomienie wiąże się z dodatkowymi nakładami rzędu 36 mln zł, których już nie ma.

Kolejną kwestią, na którą zwrócono uwagę, jest to, że nie przedłużono ustawy o programie budowy zbiornika Świnna Poręba na 2016 r. Inwestycja, która kosztowała 1,8 mld zł, jest bezużyteczna.

– Do dokończenia zabrakło 70 mln zł na drogi lokalne i osuwiska. Bez wykonania tych rzeczy zbiornika nie można napełnić, czyli on nie może funkcjonować – powiedział wiceminister.

W październiku 2015 r. podpisano umowę z Bankiem Światowym na projekt ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry i Wisły o wartości 1,2 mld euro. Jeszcze w tym samym miesiącu, pospiesznie, ogłoszono przetargi na łączną kwotę ok. 250 mln euro, które wykluczyły udział polskich firm.

– Ustanowiono tak wysokie progi przetargowe, finansowe głównie, że żadna polska firma nie miała szansy wziąć w nim udziału – podkreślał Mariusz Gajda.

Skandalem wiceminister Gajda nazwał budowę stopnia wodnego Malczyce na Odrze. W 2008 r. zwiększono kwotę na wykonanie z 404 mln zł na 789 mln zł, a w roku 2014 na kwotę 1,4 mld zł!

– W 2014 r. prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej dwukrotne decydował o podwyższeniu wartości tej samej inwestycji. W tej chwili trzeba zrobić audyt i znaleźć rozwiązanie, jak inwestycję dokończyć – stwierdził sekretarz stanu.

To kolejny raport z otwarcia w Ministerstwie Środowiska. Dwa tygodnie temu mogliśmy poznać ogólny bilans otwarcia, a tydzień temu związany z geologią.

Rafał Stefaniuk

NaszDziennik.pl