logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

700 naukowców o przyszłości grafenu

Poniedziałek, 13 czerwca 2016 (21:20)

Ok. 700 badaczy z ponad 40 krajów debatuje w Warszawie nad przyszłością badań nad grafenem i nad zastosowaniami tego nowoczesnego materiału. Prestiżowa konferencja naukowa poświęcona grafenowi trwa w Warszawie od poniedziałku do piątku.

W Graphene Week biorą udział badacze pracujący nad wytwarzaniem i wykorzystaniem grafenu, w tym laureat Nagrody Nobla Konstantin Nowosiołow.

Podczas poniedziałkowego otwarcia konferencji wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz pytała: „Może zastanawiają się państwo, co na konferencji robią politycy. Nie jesteśmy tu po to, by robić sobie zdjęcia wśród młodych, obiecujących naukowców. Jesteśmy tu, by śledzić dyskusje, by słuchać tego, co mówicie, aby szukać nowych trendów – w nauce i w gospodarce”.

Zaznaczyła, że twórca jednej z metod produkcji grafenu wysokiej jakości Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) był jedną z pierwszych osób, z którymi wiceminister spotkała się w tym roku po objęciu stanowiska. – Przekonał mnie, jak ważny jest grafen. Pokazał mi, jakie są możliwości aplikacyjne tego materiału – powiedziała wiceminister.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego – uczelni, która gości w tym roku konferencję – zwrócił uwagę, że grafen to nie tylko materiał ważny dla naukowców. Wiązane są z nim także poważne oczekiwania społeczne.

Grafen to materiał składający się z pojedynczej warstwy atomów węgla. Ma szerokie zastosowanie – może posłużyć m.in. do produkcji elastycznych smartfonów, baterii o zwiększonej wydajności czy rozwoju terapii antynowotworowych.

Konferencja Graphene Week jest organizowana przez Komisję Europejską w ramach Graphene Flagship – 10-letniego projektu Unii Europejskiej. Jego celem jest rozwój badań naukowych nad wykorzystaniem grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych w różnych dziedzinach życia i gospodarki. W projekcie uczestniczy 150 partnerów z 23 krajów. Graphene Flagship – obok Human Brain Project – to jedno z dwóch flagowych przedsięwzięć KE. Na realizację obu tych projektów Komisja Europejska przeznaczyła blisko miliard euro. Projekt zaczął się w 2013 r. i potrwa 10 lat.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej Andrew Houghton mówił, że w drugiej części projektu coraz więcej uwagi zwracać się będzie na zastosowania grafenu i coraz większa będzie rola przemysłu. Jak przyznał, dla powodzenia projektu grafenowego niezbędne są zarówno narodowe agencje finansujące, jak i partnerzy przemysłowi.

Wybór Polski na miejsce konferencji to wyraz uznania europejskich naukowców dla wkładu w badania nad grafenem warszawskich naukowców. „Poprzednie edycje konferencji odbyły się w ośrodkach, które odgrywają znaczącą rolę w pracach nad grafenem. Pierwszą zorganizował Chalmers University of Technology. Druga odbyła się w Manchesterze, gdzie pracują odkrywcy grafenu i nobliści, profesorowie Andriej Gejm i Konstantin Novoselov. O organizację trzeciej poproszono nasz instytut w uznaniu wkładu naszych naukowców, a w szczególności doktora Włodzimierza Strupińskiego, który jest jednym z prekursorów badań nad grafenem” – mówi dyrektor ITME w Warszawie dr inż. Ireneusz Marciniak.

– To coś jak olimpiada. Nie organizuje się jej w przypadkowym miejscu. W Europie jesteśmy naprawdę doceniani, jeśli chodzi o badania nad grafenem. Nie zmarnujmy tego – mówił w rozmowie dr Strupiński.

RS, KAI

NaszDziennik.pl