logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Prezydent pracuje nad emeryturami

Czwartek, 30 czerwca 2016 (10:40)

Aktualizacja: 30 czerwca 2016 (10:40)

Jak poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, już dzisiaj na jego posiedzeniu odbędzie się debata nad przygotowaniem stanowiska dla rządu w sprawie obniżenia wieku emerytalnego na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jest to jedno ze sztandarowych zobowiązań wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, ale także Prawa i Sprawiedliwości, obok takich jak program „500+”, podniesienie kwoty wolnej od podatku w podatku dochodowym od osób fizycznych czy program „Mieszkanie+”.

Program „500+” jest sprawnie realizowany. Wpłynęło już ponad 2,5 mln wniosków dotyczących ponad 3 milionów dzieci, dzięki dużemu zaangażowaniu samorządów sprawnie przebiegają także wypłaty środków dla poszczególnych rodzin.

Ogłoszony został także program „Mieszkanie+”, budowy tanich mieszkań na wynajem na gruntach Skarbu Państwa, tak aby zainteresowani mogli wejść w ich własność po 25-30 latach ich użytkowania.

Prezydent złożył w Sejmie ustawę o podwyższeniu kwoty wolnej w podatku PIT, ale rząd chce ją zrealizować przy okazji wprowadzenia rozwiązania do podatku PIT polegającego na połączeniu w jedno podatku dochodowego, składki zdrowotnej i składki na ubezpieczenia społeczne. Prace nad skonstruowaniem takiego wspólnego obciążenia trwają w kancelarii premiera pod nadzorem ministra Kowalczyka, a ze względu na poziom ich skomplikowania jego wejście w życie jest przewidziane na początek 2018 roku.

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie także projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, a rząd właśnie przygotowuje do niej swoje stanowisko w konsultacjach z pracodawcami i związkami zawodowymi.

Jak zapowiedział minister Henryk Kowalczyk, obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn jest „sprawą pewną”, a Komitet Stały zaprezentuje rządowi to rozwiązanie w trzech wariantach.

Pierwszy to proste obniżenie wieku emerytalnego do odpowiednio 60 i 65 lat, drugi to połączenie tego obniżenia z koniecznością posiadania odpowiedniego stażu pracy (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn), wreszcie trzeci wariant, który przedstawiły związki zawodowe, spełnienie albo kryterium wieku, albo kryterium stażu pracy identycznego jak w drugim wariancie.

Ostateczną decyzję i wybór któregoś z przedstawionych wariantów podejmie Rada Ministrów, tak aby projekt mógł być uchwalony wczesną jesienią i wejść w życie od początku 2017 roku.

Ministerstwo Finansów oszacowało skutki finansowe, ale tylko wariantu prostego obniżenia wieku emerytalnego, i według resortu będzie to kosztowało 8,6 mld zł w roku 2017, 102 mld zł w roku 2018 i 11,9 mld zł w roku 2019, przy czym tego rodzaju dodatkowe koszty zostaną poniesione przez system ubezpieczeniowy wtedy, gdy wszyscy uprawnieni do przejścia na emeryturę z tego skorzystają.

W rzeczywistości część uprawnionych z tego rozwiązania nie skorzysta, będzie chciała pracować dalej, ponieważ ich bieżące wynagrodzenia będą wyraźnie wyższe od spodziewanej emerytury.

Niezależnie jednak od tego, jakie będą ostateczne dodatkowe obciążenia dla systemu ubezpieczeń społecznych, jak widać rząd Prawa i Sprawiedliwości, realizując zobowiązania wyborcze swoje i prezydenta Andrzeja Dudy, postępuje racjonalnie, rozkładając je w czasie, i jednocześnie dokonuje uszczelnień w systemie podatkowym.

To uszczelnianie już przynosi dobre skutki, wpływy podatkowe za pięć miesięcy tego roku są wyraźnie wyższe od tych z analogicznego okresu roku ubiegłego (o mniej więcej 6,5 mld zł), a zapewne po wprowadzeniu kolejnych zmian w zakresie podatku VAT wydajność podatkowa będzie jeszcze wyższa.

Ponieważ w mediach nieprzychylnych rządowi co i rusz pojawiają się informacje, że Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z obniżenia wieku emerytalnego, przygotowanie pozytywnego stanowiska rządu do prezydenckiego projektu zdecydowanie przecina te spekulacje.

Dr Zbigniew Kuźmiuk

Autor jest finansistą, posłem do Parlamentu Europejskiego.

NaszDziennik.pl