logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Klimatem w polską gospodarkę

Sobota, 18 marca 2017 (18:24)

Polityka klimatyczna UE jest mocnym uderzeniem w polski przemysł, polską energetykę opartą na węglu – podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki, który uczestniczy w spotkaniu G20 w Baden-Baden. Dodał, że priorytetem rządu jest dbanie o polską gospodarkę.

Wicepremier minister rozwoju i finansów, który uczestniczy w spotkaniu G20 w Baden-Baden, był pytany w programie „Gość wiadomości” TVP o nieoficjalne informacje, z których wynika, że Niemcy chciałyby wprowadzić jednolity podatek od węgla.

– Nie ma żadnych takich oficjalnych informacji. Ale cała polityka klimatyczna UE jest mocnym uderzeniem w polską energetykę, w polski przemysł, w polską energetykę opartą na węglu. Ktoś tutaj nie bierze pod uwagę, że po II wojnie światowej, kiedy współczesna energetyka była tworzona, my nie mieliśmy wyjścia, tylko tworzyliśmy ją w oparciu o węgiel – powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że w tym czasie inne państwa, np. Francja, zbudowała energetykę opartą na atomie. Dziś pozwala jej to produkować 80 proc. prądu z takiego rodzaju energii, co powoduje – jak zaznaczył Morawiecki – iż jej zależność od emisji CO2 w sektorze energetycznym jest prawie żadna.

Minister przyznał, że „mamy z tym ogromny kłopot”. Dodał, że rozmowy dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej są „niezwykle ciężkie”.

Morawiecki podkreślił , że „musimy oczywiście dbać o naszą gospodarkę i to jest nasz priorytet numer jeden”.

RS, PAP

NaszDziennik.pl