logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Andrzej Grygiel / PAP

Wiceprezesi JSW odwołani

Czwartek, 10 stycznia 2019 (23:02)

Związki zawodowe zablokowały obrady rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej po odwołaniu dwojga wiceprezesów firmy.

 

Stanowiska – decyzją rady nadzorczej – stracili wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko oraz wiceprezes ds. handlu Jolanta Gruszka. Według informacji związkowców, w planie było także odwołanie wiceprezesa ds. technicznych Tomasza Śledzia, co jednak – jak mówili – wobec przerwania obrad przez protestujących nie nastąpiło. Natomiast wczoraj rezygnację złożył wiceprezes ds. finansowych Robert Ostrowski.

Stanowisko zachował prezes JSW Daniel Ozon, w którego obronie stanęła strona związkowa.

 – Mamy bardzo dobrego prezesa, od lat nie mieliśmy tak dobrego. Jest to prezes z wizją, stawiający na innowacje. To jest jeden z najlepszych menedżerów w ostatnich latach spółki – mówi „Naszemu Dziennikowi” Mirosław Dynak, przewodniczący Związku Zawodowego „Kadra” JSW S.A. KWK „Budryk”. – Ja, związkowiec, widzę go w samych superlatywach – dodaje Dynak. Nasz rozmówca ocenia, że obecna próba destabilizacji spółki wpływa negatywnie na cenę akcji. – Nam potrzeba stabilnego zarządu – mówi Dynak.

Według wcześniejszych informacji związkowców, a także doniesień prasowych, resort energii miał rozważać wykorzystanie ok. 1,5 mld zł z funduszu stabilizacyjnego JSW na realizację projektu budowy nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka. Dzisiaj dementował to minister energii Krzysztof Tchórzewski, zapewniając, że nie ma możliwości użycia środków z funduszu stabilizacyjnego na takie cele.

Obecny kryzys nie jest pierwszym konfliktem w firmie w ostatnich latach. Na początku 2015 roku sytuacja w JSW była jednak odwrotna – górnicy domagali się odwołania ówczesnego prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego i podał się on do dymisji.

Jastrzębska Spółka Węglowa, która powstała w 1993 roku, to największa komercyjna grupa koksowni na unijnym rynku. Jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Ponad połowę akcji w firmie posiada Skarb Państwa. Daniel Ozon funkcję prezesa firmy pełni od 2017 roku.

Zbigniew Przybyłek, PAP

Aktualizacja 11 stycznia 2019 (11:38)

NaszDziennik.pl