logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Orlen zwiększa produkcję propylenu

Środa, 1 maja 2019 (20:07)

PKN Orlen uruchomił instalację metatezy w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie). Dzięki temu, jak podała spółka, potencjał produkcyjny propylenu wzrósł tam o 100 tys. ton, do 550 tys. ton rocznie. Koszt projektu to ok. 400 mln zł.

Informując o uruchomieniu instalacji metatezy, płocki koncern zwrócił uwagę, iż „jest jedynym producentem tego produktu w Polsce oraz kluczowym graczem na rynku europejskim, posiadając obecnie ponad 50 proc. zdolności produkcyjnych w regionie Europy Centralnej”.

„PKN Orlen umacnia pozycję lidera na rynku wytwórczym propylenu. Dzięki nowej instalacji metatezy zwiększamy produkcję, ale i jakość oferowanego produktu. Liczę, że docenią to kontrahenci, wybierając naszą ofertę” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu. 

Jak podkreślił, „popyt na produkty petrochemiczne stale rośnie, ale europejski rynek jest niezwykle wymagający”. „Aby być również w przyszłości liczącym się graczem na tym konkurencyjnym rynku, musimy maksymalnie wykorzystywać nasz potencjał i zintegrowane aktywa” – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Koncern zwrócił uwagę, że „zgodnie z planem zwiększa moce produkcyjne propylenu również na Litwie”. „Do połowy bieżącego roku w rafinerii w Możejkach zostanie oddana do użytku instalacja PPF Splitter, która produkować będzie kolejne 80 tys. ton propylenu” – zapowiedział PKN Orlen, odnosząc się do planów związanych ze swą spółką Orlen Lietuva. 

Jak przypomniał koncern, za zaprojektowanie oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji metatezy w jego zakładzie głównym w Płocku, będącym największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce, odpowiedzialna była Elektrobudowa, „specjalizująca się w szeroko rozumianej infrastrukturze energetycznej”; umowa z wykonawcą obejmowała także usługi doradztwa technicznego i inżynieryjnego.

PKN Orlen wspomniał przy tym, że instalacja metatezy powstała na bazie licencji kupionej od Lummus Technology Inc. z grupy CB&I. „Budżet całego projektu wyniósł ok. 400 mln zł” – podała spółka.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, „propylen i jego produkty pochodne mają zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia – budownictwie, branży motoryzacyjnej, RTV/AGD i wielu innych” – propylen jest niezbędny np. przy produkcji sprzętu laboratoryjnego, medycznego, przewodów, części samochodowych, elewacji oraz płyt CD.

PKN Orlen i Elektrobudowa zawarły umowę na projektowanie i wykonanie instalacji metatezy w 2016 r. Pierwotnie zakończenie budowy oraz uruchomienie instalacji planowano w drugiej połowie 2018 r. We wtorek koncern podał, że „30 kwietnia 2019 r. podpisał z Elektrobudowa S.A. protokół, na mocy którego zakończono realizację procesu inwestycji budowy instalacji metatezy w zakładzie produkcyjnym w Płocku”.

O tym, że zakończenie procesu inwestycyjnego budowy instalacji metatezy w zakładzie produkcyjnym w Płocku planowane jest w kwietniu, koncern informował pod koniec lutego, powołując się na informację uzyskaną od wykonawcy zadania. PKN Orlen komunikował wtedy, że powziął informację od Elektrobudowy, że „zakończenie procesu inwestycyjnego, rozumiane jako przeprowadzenie testu gwarancyjnego i podpisanie dokumentów, planowane jest w połowie kwietnia 2019 r.”.

„Aktualnie budowana instalacja znajduje się w końcowej fazie rozruchu technologicznego. Po zakończeniu wszystkich kroków przewidzianych w procedurach rozruchowych, dociążeniu instalacji i ustabilizowaniu parametrów procesowych, przeprowadzony zostanie ruch regulacyjny oraz test gwarancyjny kończący proces inwestycyjny” – wyjaśniał w lutym płocki koncern.

Jeszcze w 2017 r. PKN Orlen informował, że propylen, którego produkcja zostanie zwiększona po oddaniu do użytku budowanej w zakładzie głównym płockiego koncernu instalacji metatezy, będzie dostarczany do Basell Orlen Polyolefins (BOP). Koncern podawał wówczas, że zawarta z BOP umowa dotyczy dostaw do 100 tys. ton propylenu w ciągu roku.

 

RP, PAP

NaszDziennik.pl