logo
logo

Media

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Szansa dla Ruchu

Sobota, 31 sierpnia 2019 (02:35)

Sąd Okręgowy w Warszawie zatwierdził układy między Ruchem SA a wierzycielami, co otwiera drogę do restrukturyzacji spółki.

 

W maju br. sąd rejonowy odrzucił postępowania układowe Ruchu z jego wierzycielami. W ocenie Sądu Rejonowego w Warszawie, nie wszyscy wierzyciele znali dokładnie propozycje układowe przed głosowaniem nad układem. Ruch odwołał się od tej decyzji. Odwołanie zostało dzisiaj przyjęte.

„Sąd Okręgowy wydał prawomocne postanowienie zatwierdzające układy w ramach PPU1 oraz PPU2, które zostały przegłosowane i przyjęte przez wierzycieli RUCH S.A. Decyzja Sądu otwiera drogę do transakcji z inwestorem PKN ORLEN” – poinformował w mediach społecznościowych Ruch SA. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji sądu. Podejmowaliśmy działania, poprzez złożenie zażalenia na postanowienie sądu I instancji, żeby taka decyzja pozytywna zapadła – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Piotr Regulski, członek zarządu Ruch SA. – Mieliśmy w tej sprawie szerokie poparcie wydawców w formie złożonych przez nich zażaleń oraz przekazania oświadczeń o poparciu zażalenia na wyrok I instancji. Decyzja sądu dotyczy obu postępowań. Jest to decyzja ostateczna – zaznacza Regulski.

Ważna i konstruktywna decyzja

Tym samym piątkowa decyzja sądu otwiera drogę do uruchomienia procesu restrukturyzacji spółki zgodnie z planem przyjętym przez Orlen i Alior Bank.

„Ważna i konstruktywna decyzja sądu. Droga do przejęcia 100% akcji RUCH SA przez PKN ORLEN jest otwarta. Widzimy w tym projekcie duży potencjał” – podkreślił w mediach społecznościowych Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

– Inwestor może teraz zrealizować założenia swojej oferty biznesowej. Będziemy starali się dołożyć wszelkich starań, żeby ta realizacja z postanowień układu została zrealizowana jak najszybciej – wskazuje Regulski. – Teraz procedura przewiduje uzyskanie zgody organów nadzorczych, UOKiK i Komisji Europejskiej. Planowaliśmy, że przy pozytywnej decyzji sądu proces restrukturyzacji rozpocznie się na przełomie października i listopada, i teraz nabiera to realnych kształtów – dodaje. Władze Orlenu zapewniają, że przejęcie Ruchu ma uzasadnienie biznesowe i jest również istotne z punktu widzenia klientów spółki, którzy powinni mieć jak najszerszy dostęp do informacji, co zapewnia im m.in. spółka Ruch poprzez kolportaż prasy. – Złożyliśmy poważną ofertę na zakup Ruchu, bo to jest transakcja, która nam się opłaca biznesowo. Dopełniliśmy wszelkich formalności w tym zakresie – powołaliśmy doradców biznesowych, zrobiliśmy solidny biznesplan. […] Z tej oferty się nie wycofujemy. Jest ona cały czas aktualna. Jednak nie wszystko zależy od nas. Aby ten projekt zakończył się sukcesem, ważne są również działania i współpraca innych podmiotów, które zaangażowane są w ten projekt, czyli PZU i Alior – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Daniel Obajtek.

Z pomysłu restrukturyzacji Ruchu nie wycofuje się również Alior. – Scenariusz restrukturyzacji, w ramach którego wydawcy będący wierzycielami Ruchu SA przyjęli proponowane zapisy układów PPU1 i PPU2 zawierające propozycje umorzeń części wierzytelności, jest według nas najbardziej korzystny dla Alior Banku oraz pozostałych wierzycieli. Konsekwentnie w porozumieniu z Ruchem SA w restrukturyzacji oraz PKN Orlen SA dążymy do realizacji wcześniej nakreślonego planu restrukturyzacji – akcentował wcześniej w rozmowie z nami Marcin Herman, dyrektor Działu PR i Komunikacji Wewnętrznej Alior Banku.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik