logo
logo

Media

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

O Ruchu w Komisji

Środa, 18 września 2019 (23:21)

PKN Orlen złożył wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Ruchu.

 

Prezes koncernu Daniel Obajtek poinformował, że trwają rozmowy o warunkach transakcji przejęcia spółki Ruch, a do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zgodę na koncentrację. – Złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej. Sądzę, że Komisja odeśle ten wniosek do UOKiK, a w tym czasie wynegocjujemy warunki transakcji. Wiemy, w jakiej sytuacji jest Ruch, więc trzeba jak najszybciej tę transakcję przeprowadzić – powiedział prezes Obajtek. Jak dodał, ma nadzieję, że do przejęcia Ruchu dojdzie jeszcze w tym roku.

Zaznaczył też, że Orlen ma przygotowany plan działania, który pozwoli kolporterowi odzyskać stabilność finansową i odbudować pozycję na rynku. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów. Wcześniej Orlen informował, że dzięki punktom Ruchu chce rozwijać swoje sklepy O!Shop poza siecią stacji paliw. Planuje też poszerzenie oferty Ruchu o produkty sprzedawane obecnie na stacjach.

Ruch winien jest wydawcom 162 mln zł. 15 kwietnia odbyły się zgromadzenia wierzycieli spółki, podczas których głosowano nad planem jej restrukturyzacji – większość była za przyjęciem układów. Najwięksi wydawcy objęci byli pierwszym przyspieszonym postępowaniem układowym (PPU 1), które zakładało 85-procentową redukcję wierzytelności, a średni wydawcy (objęci PPU 2) mieli zrezygnować z 50 proc. niespłaconych przez Ruch należności. Po zatwierdzeniu układów wszystkie akcje Ruchu miał przejąć Alior Bank i sprzedać je Orlenowi. Pod koniec sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie na niejawnym posiedzeniu zatwierdził układy. Decyzja otwiera drogę do transakcji z Orlenem.

PAP

Nasz Dziennik