logo
logo

Zdjęcie: ORLEN/ -

Orlen dla strażaków

Czwartek, 19 września 2019 (23:39)

W najbliższych dniach ochotnicze straże pożarne otrzymają większość środków z puli 82 mln zł, przeznaczonej na realizację znowelizowanej ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Strażacy dostali też kolejne 2 mln zł z dorocznego programu „Orlen dla strażaków”, którego gala odbyła się dzisiaj w Tychach.

W gali uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński, dla których spotkanie z funkcjonariuszami ochotniczych i zawodowych straży pożarnych z całej Polski było okazją do podziękowania strażakom za ich służbę, odwagę i bohaterstwo.

„W Ameryce superbohaterowie noszą peleryny, w Polsce superbohaterowie noszą hełmy strażackie” – mówił premier Morawiecki, oceniając, iż strażacy są wzorem i przykładem dla wszystkich w Polsce. „I za to – za wasze charaktery, za wasze kręgosłupy, za wasz system wartości – chciałem gorąco w imieniu wszystkich Polaków wszystkim wam podziękować” – mówił szef rządu.

W wystąpieniu Mateusz Morawiecki podkreślał odwagę i bohaterstwo strażaków. Zauważył, że w swojej miejscowości strażak często jest postrzegany jako wzorzec, brat-łata, przyjaciel, ten, który zawsze pomoże w różnych sytuacjach. Dziękował wszystkim strażakom za ich służbę. Premier przypomniał, że rząd zdecydował się na realizację wielkiego programu modernizacji służb mundurowych oraz rozszerza wsparcie z budżetu dla ochotniczych straży pożarnych.

Morawiecki stwierdził, że sam „trochę czuje się też strażakiem”, walcząc – jak mówił – o dobry wzrost gospodarczy oraz o „rewolucję godności” – o to, by społeczeństwo było bardziej zasobne i dostatnie, a Polska była państwem dobrobytu. Wspominał, że rząd też musiał gasić wiele „pożarów” w różnych dziedzinach życia.

Program „Orlen dla Strażaków” to inicjatywa skierowana do zawodowych i ochotniczych jednostek straży pożarnej, której celem jest dofinansowanie zakupu sprzętu niezbędnego do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami. W ramach programu PKN Orlen i związana z nim fundacja „Orlen – Dar serca” przekazują środki na doposażenie jednostek, a tym samym poprawę ich gotowości bojowej i skuteczniejszą pomoc potrzebującym.

Tegoroczna edycja programu, w której do podziału były 2 mln zł, rozpoczęła się 25 marca. Do 4 maja wpłynęło ponad 2,2 tys. wniosków; środki otrzymało w czwartek blisko 250 jednostek. W sumie w ramach programu pomocy jednostkom straży pożarnych w minionych 19 latach strażacy otrzymali z PKN Orlen i związanej z tą firmą fundacji 14 mln zł na sprzęt przeciwpożarowy, sprzęt do ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego, drogowego i technicznego, medycznego, chemicznego, ekologicznego oraz wysokościowego.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że polska zawodowa straż pożarna i ochotnicze straże pożarne to jedne z największych formacji w Europie. „Bronicie nas, chronicie nas, poświęcacie się, niejednokrotnie zaniedbujecie obowiązki rodzinne, odrywacie się od pracy, ale nigdy nie stoicie z boku, zawsze idziecie do przodu, zawsze staracie się ratować innych, nie zważając na własne bezpieczeństwo; nigdy tego nie kalkulujecie, traktujecie to jak misję” – mówił prezes, oceniając, iż strażacy mogą być wzorem „niesamowitej ludzkiej solidarności” oraz są gwarantem bezpieczeństwa i spoiwem lokalnych społeczności.

Obajtek powiedział, że PKN Orlen, jako największa firma w Polsce, ma również wpisane w swoją misję zadania społeczne – jednym z nich jest pomoc strażakom. Prezes zadeklarował, że firma, która dotąd skierowała do strażaków pomoc wartą 14 mln zł, będzie przeznaczać na ten cel większe kwoty. „W ten sposób odwdzięczamy się społeczeństwu” – mówił prezes. Przypomniał, że w tym roku strażacy otrzymali też karty zniżkowe do tankowania paliwa na stacjach Orlenu – dotąd wydano ok. 100 tys. takich kart.

Prezes PKN Orlen mówił, że firma może przeznaczać więcej środków na cele społeczne, ponieważ więcej zarabia. „A dlaczego zarabia? Dlatego zarabia, że w końcu, od 3,5 roku, rozprawił się polski rząd, pan premier Morawiecki, pan minister Kamiński, z mafiami paliwowymi – i dziś możemy zdecydowanie więcej pieniędzy przeznaczać na zadania społeczne” – powiedział Obajtek, wyliczając, że w 2015 r. firma przeznaczała na Fundację Orlen 7 mln zł, a w tym roku jest to 40 mln zł. Wzrosły również kwoty wpłacane przez Orlen do budżetu.

Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego należy ok. 4,4 tys. jednostek ochotniczej straży pożarnej, zaś do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych uprawnionych jest ponad 100 tys. strażaków-ochotników.

Uczestniczący w czwartkowej gali minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w najbliższych dniach do jednostek ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce trafi większość środków z puli 82 mln zł, przeznaczonej na realizację znowelizowanej kilka tygodni temu z inicjatywy rządu ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

„Celem tej nowelizacji było zwiększenie, poszerzenie możliwości działania ochotniczych straży pożarnych” – mówił Kamiński.

„Do 10 września 14 tys. 340 jednostek ochotniczych straży pożarnych złożyło wnioski o dofinansowanie bardzo konkretnych przedsięwzięć, które będą realizowane na ich terenie” – powiedział minister, informując, że w czwartek podpisał decyzje o rozdysponowaniu większości tych pieniędzy, akceptując 100 proc. złożonych wniosków.

„Przygotowaliście świetne wnioski, które mieszczą się w celach ustawy, przygotowaliście profesjonalne wnioski (...). Wszystkie wnioski spełniały kryteria ustawy. W najbliższych dniach środki trafią do jednostek” – zapewnił szef MSWiA. Jak poinformował, do podziału z tej puli pozostało jeszcze 10 mln zł. Wkrótce strażacy otrzymają informacje o terminach i sposobach wnioskowania o te środki.

Kamiński ocenił, że strażacy są „niezwykle ważnym ogniwem systemu bezpieczeństwa Polski”. „Bardzo wysoko oceniam waszą formację” – mówił minister, zapowiadając kontynuację działań na rzecz ustawowego zwiększenia kompetencji ochotniczych straży pożarnych.

„Jestem przekonany, że wspólnie wypracujemy optymalne rozwiązania, które w przyszłej kadencji parlamentu będą procedowane, tak żeby ochotnicze straże pożarne miały to, na co zasługują – szacunek, kompetencje, odpowiednie finansowanie. To jest naszym celem, to jest forma wielkiego podziękowania dla was za to, jak walczycie często o życie, o zdrowie ludzi, o zdrowie swoich sąsiadów, przyjaciół, ale też ludzi, którzy potrzebują tej pomocy” – powiedział Mariusz Kamiński, dziękując strażakom za ich pracę i poświęcenie.

RP, PAP

Aktualizacja 7 października 2019 (21:20)

NaszDziennik.pl