logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch./ Inne

Szansa dla rudnickiego Mostostalu

Wtorek, 17 września 2013 (09:10)

Niewykluczone, że Agencja Rozwoju Przemysłu zakupi Zakład Konstrukcji Stalowych Polimex-Mostostal w Rudniku nad Sanem. Szczegóły transakcji powinny być znane jeszcze w tym roku.

Informacje o trudnej sytuacji Zakładu Konstrukcji Stalowych Polimex-Mostostal w Rudniku nad Sanem pojawiły się na wiosnę. Kłopoty zadłużonego po uszy koncernu, któremu we znaki dał się m.in. kryzys w budownictwie, sprawiły, że zakład w Rudniku miał być zlikwidowany, a załoga zwolniona.

Starania o zahamowanie tego procesu i utrzymanie zakładu rozpoczęły m.in. władze Rudnika. Bezrobocie w powiecie rudnickim sięga 25 proc., a upadek wiodącego zakładu oznaczałby całkowitą zapaść na lokalnym rynku pracy.  

Zmiana zarządu spółki Polimex-Mostostal w czerwcu br., interwencje samorządowców, związków i parlamentarzystów zaowocowały odwołaniem decyzji o likwidacji zakładu i wstrzymaniem zwolnień grupowych. Alternatywą ma być sprzedaż rudnickiej firmy w całości.

Wśród trzech potencjalnych inwestorów chętnych do zakupu Zakładu Konstrukcji Stalowych Polimex-Mostostal w Rudniku nad Sanem wymieniana jest Agencja Rozwoju Przemysłu. To właśnie na zlecenie ARP potencjał, kondycję ekonomiczną rudnickiego zakładu i ewentualne funkcjonowanie firmy jako samodzielnego bytu badała niedawno jedna z firm konsultingowych.

W ocenie dyrekcji Mostostalu, samodzielny byt firmy jest możliwy, brakuje jedynie środków na działalność operacyjną, te zaś mógłby zapewnić inwestor strategiczny.

W ocenie władz samorządowych Rudnika, najlepszym gwarantem stabilnego rozwoju i dalszego funkcjonowania zakładu byłaby ARP.

– Agencja przejęłaby zakład, pomogłaby w jego restrukturyzacji i usamodzielnieniu, a następnie sprzedała, podobnie jak to miało miejsce z cywilną częścią Huty Stalowa Wola – ocenia burmistrz Rudnika Waldemar Grochowski.

W jego ocenie, najważniejsze jest utrzymanie dotychczasowego profilu produkcji firmy. Również załoga liczy, że nowy inwestor zapewni atrakcyjne kontrakty.

Działający od połowy lat 60. ubiegłego stulecia Zakład Konstrukcji Stalowych Polimex-Mostostal w Rudniku to mocny punkt na mapie polskiego przemysłu metalowego. Jest jednym z czterech w Polsce i jednym z nielicznych w Europie wykonawców dużych konstrukcji stalowych. Firma zatrudnia ok. 350 osób i zajmuje się głównie produkcją konstrukcji dla przemysłu energetycznego, petrochemii, hutnictwa, telekomunikacji, drogownictwa oraz konstrukcji do budowy hal, centrów handlowych, obiektów sportowych i budynków użyteczności publicznej.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl