logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Voytek/CC2.0/ Wikipedia

Polski samolot na Dubai Air Show

Piątek, 15 listopada 2013 (20:38)

Samolot M28 produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu zostanie zaprezentowany podczas rozpoczynającej się w niedzielę Dubai Air Show. To największa impreza lotnicza na Bliskim Wschodzie i jedna z najważniejszych na świecie.

Fabryczna załoga M28 jest już od wczoraj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie przygotowuje się do targów. Dubai Air Show to impreza o ściśle handlowym charakterze. W odróżnieniu od innych światowych pokazów i wystaw lotniczych w Dubaju nie organizuje się dni dedykowanych publiczności, a na teren wystawy wstęp mają jedynie zaproszeni goście, oficjalne delegacje, specjaliści oraz dziennikarze.

– Targi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich słyną z rekordowej liczby umów i kontraktów, podpisywanych w trakcie ich trwania – informuje Michał Tabisz, rzecznik PZL Mielec. Organizatorzy spodziewają się ok. 60 tysięcy gości, swój udział zapowiedziało tysiąc wystawców.

Prezentacja M28 będzie integralną częścią ekspozycji firmy Sikorsky Aircraft – właściciela PZL Mielec. M28 to dwusilnikowy samolot wyposażony w silniki PT6A produkowane przez Pratt & Whitney Canada, wykorzystywany zarówno w transporcie towarowym, jak i osobowym, także jako samolot dla VIP-ów. Samolot znajdzie się wśród 150 prezentowanych statków powietrznych i niewykluczone, że wzbudzi zainteresowanie.

Tym bardziej że - jak podkreśla Tabisz - jest to samolot, który wyróżnia się unikalnymi właściwościami, np. czasem tzw. krótkiego startu i lądowania, a przy tym nie wymaga utwardzonej nawierzchni.

– Biorąc pod uwagę krótki start i lądowanie, samolot M28 ma najlepsze osiągi w swojej klasie, co pozwala na jego użytkowanie także w trudno dostępnych terenach – dodaje Michał Tabisz. M28 doskonale sprawdza się w wojsku jako samolot desantowy, jest także wykorzystywany do morskich patroli, przy ewakuacjach medycznych czy podczas misji poszukiwawczo-ratowniczych.

W Dubaju swą klasę i możliwości M28 będzie mógł zaprezentować podczas powietrznych prezentacji, a także na wystawie statycznej, gdzie planowane są pokazy szybkiej rekonfiguracji samolotu z wersji cargo do pasażerskiej.  Targi Dubai Air Show potrwają do 21 listopada.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl