Zdaniem autorów raportu, „stawki najmu nie nadążają za wzrostem cen mieszkań, rośnie też konkurencja”. „W efekcie rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada – średnio dla największych miast jest to obecnie 5,02 proc. netto w skali roku, podczas gdy jeszcze pół roku temu wartość ta przekraczała 5,3 procent” – podano w komunikacie omawiającym raport.
Jak zaznaczono, zysk z najmu mieszkania obliczony jest już po opłaceniu podatku, czynszu i z założeniem, że przez 1,5 miesiąca w roku lokal stoi pusty. „Wskaźnik ten jest naturalnie różny dla poszczególnych miast, a i w nich następuje bardzo duże zróżnicowanie” – zauważono.
Jak wyliczyli eksperci, najbardziej zyskowny jest obecnie zakup i wynajem nieruchomości w Gdańsku. „Średnia oczekiwana rentowność najmu netto wynosi tam 5,81 proc. w skali roku” – podano, dodając, że jeszcze kilka miesięcy temu było to 6,14 proc. „Rozważając taką inwestycję, warto pamiętać o dużym zróżnicowaniu trójmiejskiego rynku. Lokale położone w pasie nadmorskim rządzą się zupełnie innymi prawami niż te zlokalizowane na obrzeżach miasta” – przypomniano.
„Więcej niż 5 proc. w skali roku można uzyskać jeszcze w Warszawie (5,46 proc.) i Wrocławiu (5,27 proc.). Na najniższe zyski liczyć mogą inwestorzy w Białymstoku i Poznaniu, w obu lokalizacjach oczekiwana rentowność najmu netto nie przekracza 4,5 proc. w skali roku” – podano w raporcie.