logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: M. Matuszak/ Nasz Dziennik

Südzucker stawia na swoim

Piątek, 10 lutego 2017 (02:19)

Niemiecki koncern Südzucker zawarł z rolnikami Regionalne Porozumienie Branżowe na temat warunków nowych umów kontraktacyjnych. Ale wielu plantatorów utrzymuje, że stało się to wbrew ich woli.

 

Rolnicy twierdzą, że na spotkaniu Komisji Porozumiewawczej nie były reprezentowane wszystkie związki producentów buraków, bo niektórych nie dopuszczono do stołu rokowań wobec sprzeciwu Südzucker. Koncern nie zaakceptował też propozycji, aby rolników niezrzeszonych w związkach producenckich reprezentowały izby rolnicze. Plantatorzy uważają, że wobec tego w rozmowach nie wzięła udziału reprezentatywna grupa rolników. Jak relacjonują, w spotkaniu negocjacyjnym brało udział siedem osób reprezentujących 20 związków rolniczych, a w głosowaniu cztery osoby poparły treść porozumienia branżowego, które dotyczy południowej Polski, gdzie działa Südzucker.

– Doszło do sporu i konfliktu między samymi rolnikami, bo jedni byli za podpisaniem porozumienia, a inni przeciw. Jesteśmy podzieleni i Niemcy to wykorzystali – przyznaje samokrytycznie w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” jeden z rolników. I podkreśla, że w porozumieniu pozostały zapisy, które były najbardziej krytykowane, czyli brak ceny gwarantowanej i przedłużony termin płatności.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz

Nasz Dziennik