logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Jacek Turczyk/ PAP

Protest rolników

Środa, 12 grudnia 2018 (21:16)

Dzisiaj rano grupa rolników na kilka godzin zablokowała autostradę A2 w kierunku Warszawy. Z protestującymi spotkał się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Protestujący zebrali się w okolicy Brwinowa i zablokowali drogę do stolicy. Rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej żądali natychmiastowych działań zmierzających do zwalczenia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadach trzody chlewnej. Domagali się również dymisji Pawła Niemczuka, głównego lekarza weterynarii, Pawła Piotrkowskiego, lubelskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, oraz Anny Głowackiej, pełniącej funkcję powiatowego lekarza weterynarii w Parczewie.

Oprócz odszkodowań za wybite świnie rolnicy żądają realnej kontroli jakości żywności, a także wprowadzenia rozwiązań prawnych przewidujących obowiązek informowania konsumentów o pochodzeniu produktów rolno-spożywczych poprzez umieszczenie na nich flagi danego kraju.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który spotkał się z protestującymi na prośbę premiera, apelował o porozumienie. Rozmowy z protestującymi przebiegały jednak w burzliwej atmosferze.

– Od trzech miesięcy w Polsce nie stwierdzono nowych ognisk ASF – powiedział minister Ardanowski. Dodał, że nie ma jednak złudzeń, że wirus zostanie szybko wyeliminowany u dzików. Szef resortu rolnictwa poinformował także rolników o uruchomieniu dodatkowych laboratoriów umożliwiających badanie próbek na ASF.

Zbigniew Przybyłek

NaszDziennik.pl