logo
logo

Zdjęcie: MRiRW/ -

Żywność z polską flagą

Poniedziałek, 7 stycznia 2019 (03:42)

Zdrowa żywność ma szansę stać się sztandarowym produktem polskiego rolnictwa.

Mimo że polska naturalna żywność wyróżnia się jakością i smakiem, nie jest jednak obecna na światowych rynkach. Jest to o tyle zaskakujące, że na Zachodzie panuje tzw. moda na zdrowy tryb życia. Doktor Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że nie da się podbić europejskich rynków bez należytej promocji. – Nasza żywność ma wszystko to, czym można podbić Zachód. Produkowana jest w sposób tradycyjny, w małym stopniu przy jej produkcji używa się nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin. Spełniamy najwyższe normy ekologiczne. Posiada także najwyższe walory smakowe – mówi „Naszemu Dziennikowi” dr Kuźmiuk.

Wyjaśnia przy tym, że dotychczas Polska nie poświęcała należytej uwagi promocji własnych produktów. – Przez lata nie chwaliliśmy się tym, co produkujemy. Byliśmy zafascynowani produktami zachodnimi, bo były ładniej zapakowane, bo na nie była moda. Mało kto zwracał uwagę na to, że to jedzenie pełne było środków chemicznych. Latami ta niezdrowa zagraniczna żywność wypierała polską tradycyjną – stwierdza europarlamentarzysta.

Problem dostrzegło ministerstwo rolnictwa. – Bardzo mocno będziemy działać na rzecz wizerunku polskiej żywności, jej wysokiej jakości – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa, przedstawiając kierunki działania jego resortu, za priorytet uznał produkcję i promocję zdrowej żywności.

Minister Krzysztof Ardanowski odniósł się także do raportu Najwyższej Izby Kontroli, który dowiódł, że przeciętny polski konsument spożywa w ciągu roku 2 kg dodatków do żywności oznaczonych różnego rodzaju „E”.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Rafał Stefaniuk

Nasz Dziennik