logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Jabłka nadal tanie

Czwartek, 21 marca 2019 (13:35)

Na rynku hurtowym w Broniszach tanieją ogórki i pomidory spod osłon. Drożeją warzywa gruntowe, utrzymuje się niska cena jabłek.

 

Stopniowo spadają ceny hurtowe ogórków szklarniowych, obecnie kosztują one 5-6 zł/kg, co skutecznie blokuje import tych warzyw z Hiszpanii, Holandii i Ukrainy.

Drogie są jeszcze pomidory malinowe – 10-19 zł/kg; nieco taniej można kupić pomidory czerwone (w cenie 11-15 zł/kg), ale nadal są one droższe od importowanych z Turcji czy Hiszpanii, za które trzeba zapłacić 6-7 zł/kg.

W sprzedaży pojawiły się pierwsze rzodkiewki – ich cena waha się od 2,2 do 2,5 zł za pęczek.

Rosną ceny i tak relatywnie drogich w tym sezonie warzyw gruntowych. Rekordowo droga jest kapusta biała – od 2,3 do 3 zł/kg – to najwyższy poziom cen obserwowanych na Rynku Bronisze od 2000 roku. W sprzedaży jest też kapusta młoda z importu, która jest jedynie uzupełnieniem oferty krajowej ze względu na inną użyteczność kulinarną. 

Drożeje cebula – obecnie kosztuje ona 2-2,5 zł/kg, ale hurtownicy przewidują, że w najbliższych tygodniach zdrożeje ona do około 4 zł/kg. – Jest to spowodowane niskimi zbiorami w całej Europie oraz małymi szansami na uzupełnienie podaży importem – zaznaczył ekspert rynku Maciej Kmera.

Utrzymują się wysokie ceny marchwi – od 1,5 do 2 zł/kg, pietruszki (7-9 zł/kg) oraz kapusty czerwonej (3-3,85 zł/kg). 

W tym sezonie bardzo tanie są jabłka. Pojawiają się już owoce pochodzące z chłodni kontrolowanych. Większość popularnych odmian kosztuje 0,55-0,80 zł/kg, a odmiany: Golden, Red Chief, Cortland czy Alwa – 0,8-1,25 zł/kg. Najdroższe są owoce odmian Szara Reneta i Empire – za kilogram trzeba zapłacić od 1,25 do 1,66 zł.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji owoców, warzyw i kwiatów.

RP, PAP

NaszDziennik.pl