logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Przybywa warzyw gruntowych

Sobota, 20 lipca 2019 (09:38)

Na Rynku Hurtowym w Broniszach oferowanych jest coraz więcej warzyw gruntowych z tegorocznych zbiorów, mimo to są one nadal drogie – informuje ekspert rynku Maciej Kmera. Najbardziej podrożały w stosunku do ubiegłego roku fasolka szparagowa, rzodkiewki, ogórki oraz ziemniaki.

 

Ceny warzyw zależą nie tylko od krajowej podaży, a jest ona mniejsza m.in. z powodu suszy, ale także od wielkości importu. Np. gdy w ostatnich dniach spadł import pomidorów, ich cena na rynku krajowym natychmiast wzrosła.

Nadal wysokie są ceny warzyw kapustnych – za kapustę białą i kalafior trzeba zapłacić 4–5,5 zł/szt. O 140 proc. podrożała fasolka szparagowa, w połowie lipca kosztowała na rynku w Broniszach 12-14 zł/kg; rekordy cenowe bije rzodkiewka i ogórki szklarniowe – trzeba za nie zapłacić więcej niż przed rokiem o 250 i 160 procent.

Wciąż wysokie są także ceny szpinaku – 10 zł/kg, koperku – 3 zł/pęczek. Jak wskazuje ekspert, uprawy tych roślin są bardzo wrażliwe na niedobór wody i wysoką temperaturę.

Powoli spada cena papryki krajowej czerwonej, obecnie jest ona na poziomie 6–8 zł/kg, tj. ok. 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Podrożały natomiast w ostatnich dniach selery (do 15–16 zł/kg) i pietruszka (6–7 zł/kg) z tegorocznych zbiorów.

Znacząco obniżyły się ceny marchwi krajowej: do 1,2–1,6 zł/kg, jej cena jest jednak o 20 proc. wyższa niż w ubiegłym roku. Bardzo droga jak na tę porę roku jest też sałata masłowa: 3–3,75 zł/szt., w ubiegłym roku kosztowała 2 zł za sztukę. Znacząco więcej trzeba zapłacić za ziemniaki; odmiana Irga kosztuje obecnie ok. 2,33 zł/kg, przed rokiem – 1 zł/kg (wzrost o 140 proc.).

Na rynku w Broniszach sporo jest owoców krajowych, a ich ceny spadają. Tanieją śliwki i w zależności od odmiany kosztują 1,5–4 zł/kg, ale jest to i tak o ponad 100 proc. drożej niż w 2018 roku.

Duża podaż krajowych moreli spowodowała, że ich ceny są niskie, na poziomie 2-4,5 zł/kg. Drogie są natomiast czereśnie, ale wynika to z tego, że ich zbiory się kończą. Teraz trzeba za nie zapłacić 10-15 zł/kg.

W handlu hurtowym są już letnie odmiany jabłek – Erly Geneva, Papierówka oraz Piros; ten ostatni gatunek kosztuje 3,3 zł/kg.

Podaż malin ulega sporym wahaniom, a przez to ich ceny są bardzo zróżnicowane; kosztują od 10 do 17 zł/kg. W miarę stabilne są ceny borówek amerykańskich – utrzymują się na poziomie 13–18 zł/kg.

RP, PAP

Aktualizacja 20 lipca 2019 (10:13)

NaszDziennik.pl