logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Jak powstrzymać ASF

Sobota, 27 lipca 2019 (12:44)

Dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF ważna jest koordynacja działań rolników oraz lekarzy weterynarii w zakresie bioasekuracji – mówił na spotkaniu z powiatowymi lekarzami weterynarii minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Do resortu przyjechało ponad 200 lekarzy weterynarii z województw, w których występuje ASF lub które sąsiadują z tymi województwami. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister, pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Szymon Giżyński oraz główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka wraz z zastępcami: Katarzyną Piskorz i Pawłem Niemczukiem.

„ASF to plaga, z którą musimy prowadzić skuteczną walkę. Leśniczy, myśliwi i lekarze weterynarii muszą współpracować w kwestii zarządzania populacją dzików” – zaznaczył cytowany w komunikacie szef resortu rolnictwa.

Tylko w samym województwie warmińsko-mazurskim trzeba będzie zabić 9 tys. 435 świń w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie położonym w gminie Srokowo (powiat kętrzyński). Jest to 28. ognisko tej choroby w tym roku.

Wystąpienie wirusa zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach – poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia. Wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Zdaniem Ardanowskiego rolnictwo nie może istnieć bez sprawnie działającej służby weterynaryjnej i kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego. Dodał, że importerzy polskiej żywności domagają się, aby państwo swoimi instytucjami gwarantowało bezpieczeństwo żywności.

„Tylko państwowa służba weterynaryjna może zagwarantować bezpieczeństwo żywności na poziomie wszystkich ogniw łańcucha żywnościowego” – podkreślił minister. Poinformował też, że przygotowywane są zmiany w ustawie weterynaryjnej przewidujące m.in. zwiększenie liczby etatów w Inspekcji.

„Podjąłem decyzję, aby już od 1 sierpnia istotnie podnieść wynagrodzenia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej – o 630 zł miesięcznie na jednego statystycznego pracownika. Te pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i to nie jest jeszcze moje ostatnie słowo. W przyszłym roku będą też dodatkowo podwyżki ponad 6 proc.” – powiedział Ardanowski. Dodał, że resort szuka też funduszy na wyposażenie, środki transportu, aparaturę i remonty.

Minister uważa, że należy przywrócić wysoki status społeczny zawodu lekarza weterynarii i podnieść atrakcyjność pracy w Inspekcji Weterynaryjnej. „To jeden z najtrudniejszych, a także w wielu przypadkach niebezpieczny zawód w Polsce. Zależy mi na tym, aby młodzi ludzie, którzy kończą niełatwe przecież studia, na wyjątkowo ciekawym i pasjonującym kierunku, byli zainteresowani nie tyko prywatną praktyką, lecz także pracą w służbie państwu” – zaznaczył minister.

W tym roku służba weterynaryjna obchodzi 100-lecie.  

„Dziś na tym forum dziękuję lekarzom weterynarii. Przyjmijcie wyrazy uznania i szacunku za to wszystko, co przez te lata czyniliście, zwalczając występujące w naszym kraju choroby zakaźne. Środowisko lekarzy weterynarii to również środowisko bardzo patriotyczne” – mówił Ardanowski, dodając, że w czasie wojny, gdy brakowało lekarzy, to właśnie lekarze weterynarii bardzo często ratowali ludzkie życie. 

RP, PAP

Aktualizacja 20 września 2019 (19:30)

NaszDziennik.pl