logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Wzrost cen nawozów

Piątek, 14 stycznia 2022 (13:54)

Aktualizacja: Piątek, 14 stycznia 2022 (14:44)

Zerowy VAT na nawozy tylko w nieznacznym stopniu rekompensuje ogromny wzrost ich cen.

Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska zauważa, że wzrost cen nawozów w poważnym stopniu dotknął polskie rolnictwo. Branża interweniowała już w październiku ub.r. u wicepremiera Jacka Sasina, pytając o ograniczoną dostępność i ceny nawozów produkowanych przez Spółki Skarbu Państwa. Chodzi o Grupę Azoty czy Anwil z Grupy Orlen.

– Interweniowaliśmy, wskazując, że wzrost cen nawozów oznacza wzrost kosztów produkcji rolnej, spadek jej opłacalności i w efekcie zagrożenie dla bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Wtedy był bardzo dobry moment na podjęcie działań prewencyjnych – oceniła Monika Piątkowska.

Prezes zauważyła, że zerowy VAT ma obowiązywać tylko od 1 lutego do 31 lipca, a prognozy wskazują, że po wygaśnięciu tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. dojdzie znów do wzrostu cen, co z kolei wydłuży czas związany z możliwością obniżenia inflacji. Z tej perspektywy – zdaniem Piątkowskiej – proponowane rozwiązania mogą przynieść wręcz skutki odwrotne od zamierzonych.

Szefowa IZ-P zwróciła uwagę, że producenci nie sprzedają nawozów do użytkowników końcowych, czyli konsumentów, tylko do rolników i przetwórców, którzy w części są VAT-owcami.

– Dla tej grupy rolników VAT jest neutralny, co oznacza, że mogą odzyskać go w całości. Zatem obniżka VAT-u do zera dla rolników rozliczających się na zasadach ogólnych nie daje żadnej wymiernej korzyści. Ponadto dla rolnika, który kupuje dużo środków do produkcji, prowadzi inwestycje, zerowy VAT na nawozy spowoduje zmniejszenie kwoty podatku naliczonego, a tym samym taki rolnik będzie musiał odprowadzić więcej podatku należnego – zaznaczyła.

Przyznała, że proponowane rozwiązanie będzie pozytywne dla tzw. rolników ryczałtowców, którzy nie odliczają podatku VAT. W tym przypadku rolnik otrzyma realną korzyść w postaci niższej ceny za nawóz.

– Niemniej jednak zerowy VAT w nieznacznym stopniu rekompensuje ogromny wzrost cen nawozów. Problem jest znacznie szerszy i dotyczy cen gazu. Dlatego szansą byłaby zerowa stawka VAT na gaz. Losy tego rozwiązania, jak nieoficjalnie słyszymy, wciąż się ważą. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zerowy VAT na gaz, jednakże to rozwiązanie może okazać się niezgodne z unijną dyrektywą VAT-owską, zezwalającą na min. 5 proc. VAT na gaz naturalny – stwierdziła Monika Piątkowska.

AB, PAP

NaszDziennik.pl