logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Olivier Matthys / PAP/EPA

Protest w Brukseli

Wtorek, 4 czerwca 2024 (20:38)

Europejski Zielony Ład oznacza anihilację rolników, to uderzenie w portfele Europejczyków i europejską gospodarkę – ocenił przebywający we wtorek w Brukseli prezes PiS Jarosław Kaczyński.

UE nie może konstruować swojej polityki w oparciu o „pewną utopię” – powiedział.

Dziś w Brukseli odbył się ostatni przed wyborami do PE protest rolników, który organizowało holenderskie stowarzyszenie Farmers' Defence Force.

„Jesteśmy zdecydowanie przeciwko Zielonemu Ładowi, przeciwko szaleństwu, temu wszystkiemu, co godzi nie tylko w interes rolników, ale także w demokrację, bo demokracja zakłada, że poszczególne grupy społeczne mają zagwarantowany jakiś status i że ten status jest nienaruszalny, a tym bardziej nie ma możliwości w ramach ustroju demokratycznego [...] anihilowania jakiejś grupy społecznej. A to, co dzieje się w związku z Zielonym Ładem, to jeżeli chodzi o rolników – i to w skali europejskiej, nie polskiej – oznacza w gruncie rzeczy anihilację” – oświadczył.

Pytany podczas konferencji prasowej, czy prawica w PE powinna się zjednoczyć, by powstrzymać „szaleństwo klimatyczne”, Kaczyński odpowiedział, że Prawo
i Sprawiedliwość na to liczy. „Natomiast formy, które będą tu wykorzystane, mogą być oczywiście różne [...]. Można
z różnych możliwości skonstruowania takiego bloku skorzystać” – powiedział.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że PiS jest za tym, by sytuacja w PE wyraźnie się zmieniła, by prawica była w stanie powstrzymać „szaleństwo klimatyczne”. „Musimy się porozumieć i też mamy do czynienia z pewnymi różnicami dotyczącymi tej sprawy, która jest ciągle bardzo aktualna
i dla dzisiejszych losów Europy i świata decydująca: to jest wojna na Ukrainie” – przypomniał Kaczyński.

„Chcemy, aby Europa odrzuciła Zielony Ład, ponieważ nie jest on realistyczny” – postulował podczas protestu Bart Dickens, prezes belgijskiego oddziału Farmers' Defence Force.

Wtórowała mu Sieta van Keimpema, jedna z głównych działaczek ruchu rolników, dodając, że obawy dotyczące zmian klimatu mają cechy „histerii”.

JG, PAP

NaszDziennik.pl