logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: E.Sądej/ Nasz Dziennik

Lasy przegrają z zyskami

Piątek, 27 grudnia 2013 (15:05)

Z Dariuszem Bąkiem, posłem PiS i członkiem sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, rozmawia Marta Milczarska

 

Według rządowego projektu nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych, część zysku wypracowanego przez Lasy będzie odprowadzana do budżetu państwa. Co to oznacza?

– Przede wszystkim trzeba podkreślić, że w Lasach Państwowych jest prowadzona racjonalna polityka zasobami i środkami, Lasy działają w oparciu o dziesięcioletni plan zarządzania i dzięki temu uzyskują one takie, a nie inne zyski, które rząd chce zagarnąć, by załatać dziurę budżetową.

W Lasach gospodaruje się w ten sposób, że określone są maksymalne wielkości drewna, które można pozyskać, by stworzyć jak najlepsze warunki dla drzewostanu. Plan gospodarowania Lasami jest opracowywany w oparciu o naukowe metody, wypracowane doświadczenie i niestety istnieje uzasadniona obawa, że jeśli ta nowelizacja wejdzie w życie, to zostanie położony nacisk głównie na zysk, nie zaś na dobro Lasów Państwowych. Jeśli Lasy mają odprowadzać dużą cześć zysku do budżetu, to może się okazać, że w sposób zupełnie niezgodny z planem gospodarowania Lasami rząd będzie chciał maksymalizować zyski w Lasach. Wtedy zaś nie „potrzeba” lasu będzie decydowała, że jakieś drzewo ma zostać wycięte, ale decydowała będzie maksymalizacja zysku i okaże się, że będzie się wycinać więcej drzew, niż jest to konieczne. Obawiam się, że zaistnieje sytuacja wymuszania dodatkowych cięć, by wpływy do budżetu były jak największe.

Jaki będzie miała wpływ na Lasy taka ustawa?

– Jak widzimy, rząd szuka pieniędzy wszędzie. Niestety, jeśli chodzi o Lasy, to może się okazać, że poprzez tę ustawę dojdzie do nieodwracalnych szkód w leśnictwie. Zauważmy, że Lasy Państwowe to ¼ powierzchni kraju i są one dobrem wspólnym całego kraju, a jakoś bardzo cicho jest o tej nowelizacji w mediach, a nawet w Sejmie. Może rząd chce nad tym projektem prowadzić tak ekspresowe debaty jak o otwartych funduszach emerytalnych. Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do tej ustawy, bo jest ona po prostu atakiem na Lasy.

Środki z OFE już zostały uwzględnione w przyszłorocznym budżecie. Może środki z Lasów Państwowych będą ratować ten nierealny budżet?

– No właśnie powstała dość dziwna sytuacja, gdyż prezydent waha się nad podpisaniem nowelizacji OFE, a przecież środki z tego tytułu tworzą przyszłoroczny budżet. Mam jednak nadzieję, że do nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych nie dojdzie i nikt dla ratowania budżetu nie będzie narażać państwowych lasów na niewydolność.

Wprowadzenie tego mechanizmu odprowadzania części zysku z Lasów do budżetu może doprowadzić do prywatyzacji Lasów?

– Z takimi działaniami mieliśmy już do czynienia chociażby wtedy, kiedy planowano włączyć Lasy do sektora finansów państwowych, a przecież Lasy Państwowe finansują się z własnych środków i służyło to tylko temu, by z pieniędzy Lasów łatać dziury w budżetach tych instytucji, które sobie nie radzą. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu prof. Jana Szyszko, który zainicjował zbieranie podpisów, by Polacy zadecydowali, czy Lasy mają zostać włączone do finansów publicznych, zostało to zablokowane.

Wydaje się zatem, że takie działania rządu mają na celu doprowadzenie do niewydolności Lasów, a jak już coś jest niewydolne, to trzeba to sprywatyzować. Niestety, „apetyty” twórców budżetu są tak duże, że mogą doprowadzić do zakłócenia racjonalnego gospodarowania w Lasach poprzez chociażby chęć maksymalizacji zysków. Myślę, że chętnych na zakup Lasów znajdzie się wielu.

Dziękuję za rozmowę.

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl