logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Święty zwycięża

Środa, 29 października 2014 (02:00)

Jako katolicy nie możemy poddawać się zwyczajom, które są zupełnie obce naszej religii i kulturze. W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych w wielu miejscach w Polsce organizowane są korowody świętych, noce ze świętymi, trwają inicjatywy pod hasłem „Holy Wins”, czyli „Święty zwycięża”.

Duszpasterskie inicjatywy mają na celu przypominanie o tajemnicy świętych obcowania. Stają się również formą sprzeciwu wobec wdzierającego się w naszą chrześcijańską kulturę pogańskiego zwyczaju Halloween. „Nie idę na Halloween, idę do kościoła”, „Nie chcę zaba- wy w potwory, bawię się ze świę- tymi” – w takich hasłach można zawrzeć idee podejmowanych przedsięwzięć.

Zatrzymać Halloween

Organizowane korowody, marsze świętych, noce ze świętymi mają bardzo istotne znaczenie dla ludzi wierzących. Dzisiejszy zeświecczony świat zapomina o świętości, o tym, że jesteśmy do niej powołani i że tę drogę wybrało wiele osób przed nami. Święci i błogosławieni dziś są naszymi drogowskazami. W zamian za prawdziwe ukazywanie przesłania uroczystości Wszystkich Świętych podsuwa się, zwłaszcza młodemu człowiekowi, bo ten najbardziej podatny jest na wpływy, kpinę ze śmierci. Przed niebezpieczeństwem wprowadzania bałaganu myślowego, za którym idą też praktyki okultystyczne i spirytystyczne, ostrzegają duszpasterze.

Pod pozorem „niewinnej zabawy Halloween” kryją się wielkie zagrożenia duchowe. Jest to zwyczaj pogański, związany z wywoływaniem duchów i straszeniem, a nawet kultem szatana. – Z jednej strony dzieci obserwują dorosłych, którzy płaczą na pogrzebach, stają z szacunkiem i zadumą nad grobami swoich bliskich zmarłych. Z drugiej strony ci sami rodzice przygotowują różnego rodzaju gadżety związane z Halloween, gdzie śmierć jest traktowana jako rodzaj pokraki, zabawnej wiedźmy, którą można łatwo, bez żadnej konsekwencji, oszukać – zwraca uwagę ks. prof. Andrzej Zwoliński. – Pomieszanie prawdy z nieprawdą, powagi z żartem, żałoby ze słodyczą, którą dzieci lubią, jest niczym innym jak wprowadzeniem bałaganu myślowego. Wprowadzanie chaosu pojęciowego, zamieszania jest niewłaściwe i bardzo niebezpieczne – ostrzega.

Wobec coraz częściej pojawiających się w szkołach różnych niepokojących praktyk z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego ze specjalnym apelem do katechetów i duszpasterzy zwróciła się Komisja Wychowania Katolickiego KEP. Adresaci komunikatu zostali wezwani, aby podczas prowadzonych zajęć przygotowali uczniów do głębokiego przeżycia tych dni. Winni również zapoznać swoich podopiecznych z inicjatywami kościelnymi podejmowanymi w konkretnych miejscach w celu głębszego przeżycia uroczystości.

Ku czci świętych patronów

Marsze, korowody świętych, bale świętych – niektóre z tych inicjatyw miały miejsce w polskich miastach w ostatnią sobotę i niedzielę. Tak było w Bielsku-Białej, Łańcucie, Warszawie-Miedzeszynie. Bal ze świętymi odbył się np. w niedzielę na zamku w Niepołomicach. Podczas balu kostiumowego, na którym bawiły się całe rodziny, obecni byli święci w znaku relikwii. Kulminacja nastąpi w piątek, 31 października.

Po raz drugi w Warszawie przejdzie Pochód Wszystkich Świętych. – 31 października, w dniu, w którym inni bawią się z okazji Halloween, „święci” maszerować będą w towarzystwie aniołów na szczudłach i przy akompaniamencie bębniarzy i innych instrumentów – podkreślają organizatorzy. Pochód wyruszy spod pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu o godz. 18.00 i przejdzie do archikatedry warszawskiej.

Tradycyjnie ze stołecznej parafii Świętych o. Rafała Kalinowskiego i br. Alberta Chmielowskiego (ul. Gwiaździsta 17) w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych wyruszy Żoliborski Marsz ze Świętymi. Zainaugurowany zostanie Mszą św. o godz. 18.00. Uczestnicy przejdą w procesji różańcowej do sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

– Akcja „Holy Wins”, czyli „Święty zwycięża”, promuje świętość, radość, życie, światło, dobroć. Jej głównym adresatem są ludzie młodzi. Przed uroczystością Wszystkich Świętych chcemy zamanifestować, że wierzymy w świętych obcowanie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Będziemy świętować ze świętymi – zaprasza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Tomasz Jarosz z parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, pomysłodawca przedsięwzięcia. Ulicami tego miasta przejdzie pochód świętych. Zainaugurowany zostanie w kościele św. Barbary o godz. 16.00. Będzie mu towarzyszył konkurs na najlepszą kreację świętego.

Korowód Świętych przejdzie też w Poznaniu, Lusowie, Puszczykowie, Kicinie, Obornikach. Na stronie korowodswietych.pl można znaleźć szczegółowe informacje.

Noce ze świętymi

W Gnieźnie Noc Świętych odbędzie się już po raz dziesiąty. Wiele parafii archidiecezji w wieczór przed uroczystością Wszystkich Świętych organizuje czuwania przy relikwiach. W tym roku podczas czuwania w gnieźnieńskim kościele garnizonowym szczególnie przywoływana będzie postać bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. Początek o godz. 20.00.

Diecezja radomska przeżyje I Noc Świętych pod hasłem „Wszyscy święci balują w niebie”. W godzinach od 20.00 do 22.00 w pięciu kościołach miasta odbędą się krótkie inscenizacje poświęcone różnym świętym. – Tam też otrzymamy paszporty do nieba, w których będziemy zbierali pieczątki z tych kościołów. Kolejność zwiedzania jest dowolna – informuje na stronie diecezji ks. Gabriel Marciniak. O godz. 22.00 na radomskim rynku rozpocznie się koncert, a po nim wyruszy procesja na cmentarz przy ul. Limanowskiego, gdzie o północy odprawiona zostanie Msza Święta.

Pierwsza Noc Wszystkich Świętych zorganizowana zostanie w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Wspólnej modlitwie towarzyszyć będą słowa: „Poznaj, pokochaj, naśladuj. Świętość jest dla wszystkich”. Spotkanie ze świętymi rozpocznie się w piątek Mszą św. o godz. 18.00.

Pod hasłem „Świętymi bądźcie” w tym roku czuwają młodzi archidiecezji łódzkiej. Noc świętych będzie transmitowana w internecie. Wszystkie miasta archidiecezji, w których trwać będą czuwania ze świętymi: Łódź, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski i Bełchatów, połączy internetowy telemost. Noc świętych odbędzie się w wielu parafiach archidiecezji szczecińskiej. Informacje o tym, gdzie jeszcze zorganizowane zostaną noce świętych, można znaleźć na stronie www.bosko.pl.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik