logo
logo

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Muzeum rozwija skrzydła

Czwartek, 30 marca 2017 (18:20)

Aktualizacja: Czwartek, 30 marca 2017 (20:37)

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego będzie mieć nową ekspozycję.

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego obchodzi w tym roku 11. rocznicę powstania. Przez te lata miejsce odwiedziło około 100 tysięcy osób. Zaplanowane na ten rok i najbliższe lata wydarzenia mają podtrzymać rolę tego małego muzeum i rozwinąć działalność międzynarodową.

Nowa ekspozycja stała

Planowana w tym roku modernizacja mającej już ponad dekadę ekspozycji zakłada zwiększenie liczby prezentowanych map, dokumentów, historycznych zdjęć oraz nagrań wideo.

Wszyscy, którzy znają wnętrze Izby Pamięci, mogliby zapytać: jak to możliwe? Rzeczywiście jest zajęty każdy centymetr ściany. Jednak dzięki zastosowaniu ekranów będzie możliwe udostępnienie w jednym miejscu kilku fotografii lub dokumentów. Mapy sztabowe, te już znane oraz te prezentowane po raz pierwszy, będą animowane, aby łatwiej było zrozumieć ruchy wojsk. Będą także archiwalne wypowiedzi Ryszarda Kuklińskiego.

Elektronika nie zmieni charakterystycznej domowej atmosfery tego miejsca. Jak chyba w żadnym muzeum w Warszawie odwiedzający wciąż będą mogli rozmawiać przez dowolny czas z oprowadzającym ich przewodnikiem, a przybywający na Msze Święte za ofiary katastrofy smoleńskiej do archikatedry św. Jana spotykać się na rozmowach o Polsce.

Wciąż pozostaną na ścianach Izby oryginalne zdjęcia i świadectwa historii na czele z przekazanym przez prezydenta Andrzeja Dudę aktem awansu generalskiego oraz sztandarem Związku Więźniów Politycznych PRL Skazanych na Karę Śmierci. Pozostanie także rozwieszona żelazna kurtyna wykonana z blach pochodzących z byłego garnizonu armii sowieckiej w Legnicy, przedzielająca Izbę Generała Ryszarda Kuklińskiego, oraz wspaniały „Prometeusz” Xawerego Dunikowskiego użyczony dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawy i multimedia

W najbliższych miesiącach będą organizowane ciekawe wystawy i spotkania. Izba Pamięci już zaprasza na 4. Noc Muzeów. Jako ekspozycja specjalna prezentowane będą eksponaty – „pamiątki” ze stanu wojennego, które pochodzą z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL na Rakowieckiej. Tego wieczoru Izba Pamięci Generała Kuklińskiego użyczy część swojej ekspozycji na Rakowiecką. To historyczna chwila! Będą tam między innymi pamiątki po ostatnim więźniu politycznym PRL, prof. Józefie Szaniawskim.

W miesiącach jesiennych planowane są wystawy prezentujące niepublikowane dotąd dokumenty dotyczące Ryszarda Kuklińskiego. Także z zagranicznych archiwów.

Mobilną wystawę „Generał Kukliński – Polska Samotna Misja” będzie można oglądać od 29 kwietnia w Wejherowie, a następnie, od 13 maja, w Pucku. Planowana jest jej prezentacja przed sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, gdzie będą mogli zapoznać się z nią pielgrzymi.

Wystawa pokazana zostanie także w tym roku w prestiżowych instytucjach w Stanach Zjednoczonych.

Na nowej stronie internetowej będzie można znaleźć miejsca upamiętnienia Ryszarda Kuklińskiego w Polsce i za granicą. Będzie tam także specjalny dział z wykładami z XX-wiecznej historii Polski przetłumaczonymi na języki obce.

Historia powstania

Dla wielu fascynująca jest już sama historia powstania Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.

Muzeum miało być placówką poświęconą edukacji o konspiracyjnej, tajnej walce Polaków o niepodległość.

Pomysłodawca tego miejsca, prof. Józef Szaniawski, namówił do współpracy planującego wówczas powrót do Polski ostatniego polskiego żołnierza tułacza Ryszarda Kuklińskiego – wielkiego bohatera walki o wolność Polski w konspiracji. W 2003 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński na ich wniosek wyznaczył lokal w sercu Starego Miasta.

Po śmierci 11 lutego 2004 roku Ryszard Kukliński stał się patronem miejsca, które w dniu otwarcia 3 maja 2006 roku otrzymało nazwę Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. Przez lata muzeum to przez swego założyciela wnioskowało o uhonorowanie Ryszarda Kuklińskiego Orderem Virtuti Militari, Orderem Orła Białego oraz awansem generalskim. Dlatego po awansie pośmiertnym bohatera na stopień generała (2016 r.) placówka zmieniła nazwę na Izba Pamięci Generała Kuklińskiego.

Od roku 2012 muzeum prowadzi założona po śmierci jej twórcy Fundacja Józefa Szaniawskiego. Zgodnie z wolą jej założyciela wstęp jest wolny. W Izbie Pamięci organizowane są wykłady i warsztaty dla młodzieży. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego była też instytucją konsultującą film „Jack Strong”. Od 2014 roku historia Ryszarda Kuklińskiego przedstawiana jest też na mobilnej wystawie „Pułkownik Ryszard Kukliński – Polska Samotna Misja” przygotowanej wspólnie z Archiwum Akt Nowych. Od momentu jej uroczystego odsłonięcia przez ambasadora USA w Polsce Stephena D. Mulla odwiedziła wiele miast w Polsce. Eksponowano ją w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a także w Londynie i na Węgrzech. Wystawa była także wydarzeniem towarzyszącym szczytowi NATO w Warszawie.Izba Pamięci Generała Kuklińskiego,
Warszawa, ul. Kanonia 20/22, czynna
w środy i piątki w godzinach
15.00-18.00, w soboty i niedziele
w godzinach 12.00-17.00,
tel. 661 125 196,
izba@kuklinski.org.pl.

 

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Filip Frąckowiak

Nasz Dziennik